Guvernul retrage facilitatile la plata incalzirii
0* Pierderile vor fi suportate tot de blocurile fara contoare * Doar familiile cele mai sarace vor fi ajutate, pe Legea venitului minim garantat, cu sume intre 240.000 si 1,6 milioane de lei lunar
Pus in fata pierderilor enorme pe care le-a provocat firmelor de termoficare din toata tara prin adoptarea Ordonantei nr. 6/2003, Guvernul a fost nevoit sa modifice reglementarile stabilite in urma cu o luna si jumatate. Ministrul Administratiei Publice, Octav Cozmanca, a recunoscut, ieri, intr-o conferinta de presa, ca ordonanta a fost data mai mult pentru regiile cu pierderi, dintre acestea cele mai multe inregistrand RADET Bucuresti. Secretarul de stat Ilie Stefan a mentionat, tot ieri, ca prin Ordonanta nr. 5, adoptata recent de Executiv, se preiau aceleasi facilitati date de Ordonanta 6, dar ele se aplica numai pana in luna februarie, si nu pana la contorizarea blocului, asa cum prevedea decizia mai veche. "In schimb, am alocat 3.400 de miliarde de lei pentru compensarile acordate de Legea 416 pentru familiile cu venituri foarte mici", a spus secretarul de stat. El a explicat ca familiile cu venituri de pana la 750.000 de lei pe membru de familie vor primi ajutor lunar de 1,6 milioane de lei pentru incalzire, iar cele cu venituri de pana la 2.000.000 de lei pe membru vor primi 240.000 de lei lunar. "Din luna martie, RADET nu va mai putea factura consumul pentru blocurile necontorizate dupa media consumurilor obtinuta de la blocurile contorizate. Intrucat martie este o luna mai calda, s-a considerat ca acordarea facilitatilor nu mai este necesara, asa ca se va tine cont de factura stabilita pe baza consumului inregistrat la contorul fiecarui bloc sau la contorul punctului termic, pierderile ramase fiind impartite pe fiecare bloc. In acest fel, pierderile dintre contorul de la punctul termic si cel de la bloc vor fi suportate de RADET. In schimb, cele de la punctul termic la blocul necontorizat vor fi suportate de abonati", a mai explicat secretarul de stat. Potrivit conducerii RADET, prin aplicarea vechii ordonante, regia bucuresteana inregistra pierderi lunare de 16 Gcal pe fiecare din cele 10.100 de asociatii, adica 140 de miliarde de lei. In plus, la societatile cu abonati contorizati, din orase situate, de regula, in vestul tarii, pierderile lunare erau de cel putin 10 la suta din incasari, daca abonatii plateau la timp.























































