Fundatia PSD din Ialomita - tarif unic la sponsorizari: 250 milioane lei
0Scandalul detonat de PNL privind infiintarea si mai ales finantarea fundatiei pesedistilor din Slobozia ia amploare. Investigatia ziarului Adevarul scoate la lumina noi amanunte in acest caz cu putere
Scandalul detonat de PNL privind infiintarea si mai ales finantarea fundatiei pesedistilor din Slobozia ia amploare. Investigatia ziarului Adevarul scoate la lumina noi amanunte in acest caz cu putere de exemplu, care atesta cum strange partidul bani de la castigatorii licitatiilor organizate de membrii sai de vaza. Se intelege ca listei i s-au adaugat si alti pesedei locali, care nu doreau altceva decat ca in Ialomita sa fie bine si lumina: Aurel Chelbea, seful Inspectoratului Scolar, Alexandru Stiuca, subprefect, si chiar prefectul Marian Balan, demisionat la scurta vreme de la infiintarea fundatiei. Nu-i de mirare, cu asemenea lista, ca ziua de 14 martie a.c. a fost una plina pentru partid. In acea zi s-a redactat actul notarial de constituire, seful partidului a emanat o adresa cum ca fundatia va functiona chiar in sediul PSD, s-au depus actele la Judecatoria Slobozia si, tot in aceeasi zi, judecatoarea Alice Marcu incheia "dosarul" cu sentinta de infiintare. "Nu s-au facut nici un fel de presiuni", spune presedintele Judecatoriei Slobozia, in privinta rapiditatii cu care s-au incheiat actele. Nu, bineinteles, cum sa se faca. 250 de milioane cadou de "botez" Scandalul a pornit de la acuzatia ca partidul aduna prin fundatie bani din cornul si laptele copiilor, prin sponsorizarea de la firma galateana Derpan, firma care a castigat licitatia pentru aceste produse in nu mai putin de 8 judete. O convorbire telefonica a unui ziarist din presa locala, care a sunat la Derpan ca si cum ar fi salariat al fundatiei PSD, confirma acest lucru. Patronul firmei galatene chiar a insistat ca daca partidul vrea cele 250 de milioane repede in contul fundatiei, trebuie ca cei de la Consiliul judetean (adica tot partidul) sa-i dea mai repede miliardul de la buget pentru cornuri si lapte, din care va inapoia la fundatie un sfert. Suma de 250 de milioane pare sa fie tariful fix al fundatiei de partid. Nici nu se infiintase aceasta, cand un om de afaceri, firma sau chiar institutie publica (ramasa pana la aceasta ora anonima) a varsat in contul de la BRD al fundatiei tot 250 de milioane dintr-un cont deschis la BCR. In mod eronat, autorii dezvaluirii initiale au interpretat ca sponsorul e chiar BCR Slobozia. Emil Ancuta, patronul firmei Derpan, ne-a declarat ca intentiona sa "doneze" 250 de milioane, dar a refuzat sa dea orice alt detaliu in afara de insistenta ca nu a existat nici o presiune si ca renunta benevol la bani. Cum transfera PSD-ul patrimoniul public in patrimoniul propriei fundatii Doar cateva luni i-au trebuit partidului sa-si blagosloveasca fundatia, care a pornit de la mai nimic, cu doua cadouri imobiliare. Prima afacere - un spatiu comercial de 300 mp. Spatiul era al Primariei, aflat in administrarea S.C. Urban SA, si desi avea o valoare contabila de 480 de milioane, el a fost vandut pe 400 de milioane catre fundatie. E drept, primarul Pinter a fost in comisia de licitatie, era membru in CA la Urban SA dar, mai ales e tare in muschi la fundatie. Unii consilieri locali spun ca au aflat din presa ca primarul a transferat imobilul la fundatia sa, desi proprietarul e chiar Consiliul local. La fel au stat lucrurile si cu cabana Misleanu, fosta resedinta de protocol a lui Ceausescu, aflata in patrimoniul Consiliului judetean si pretaluita in acte la 7,038 miliarde. Liderul PSD, in calitate de presedinte al Consiliului judetean, a semnat cu manuta lui ca imobilul sa fie vandut cu 2,5 miliarde, dupa care, in calitate de presedinte al fundatiei, l-a cumparat cu... un miliard. Fireste, cu licitatie. Prefectul Ialomitei: "Este ilegala sponsorizarea inainte de infiintarea fundatiei" Marian Balan, prefectul Ialomitei, a demisionat de la fundatie in urma cu o luna. "Nu eram de acord cu unele persoane de acolo si cu ce stiau ele sa faca. Pacat ca fundatiile, in toata tara, nu mai tin sa-si atinga scopul" - spune prefectul, care ne-a declarat ca, daca exista vreo sponsorizare inainte de infiintarea fundatiei, aceasta este ilegala. Dar din documentul in posesia caruia am intrat, datat pe 7 martie 2002, tocmai asta si rezulta. Presedintele PSD, al CJ, al fundatiei etc.: "Nu-ti spun, ba!" De la buricul judetului Ialomita, Gheorghe Savu, liderul PSD, al CJ si al fundatiei, n-am scos ieri mare lucru. Intrebat cine e cel care a pompat prima transa de 250 de milioane in conturile fundatiei inainte ca aceasta sa functioneze juridic, Gheorghe Savu s-a aratat mirat ca trebuie sa raspunda. "Nu-ti spun, ba, baiatule" - s-a enervat seful PSD, la insistenta noastra ca e vorba de o fundatie a unor persoane publice, care manipuleaza fonduri publice si care va avea dreptul sa finanteze campanii electorale. Primvicepresedintele fundatiei de partid se apara in plenul Senatului Senatorul PSD Elena Sporea, primvicepresedintele Fundatiei "Ialomita 2000", a negat, ieri, acuzatiile PNL privind deturnarea unor sume din programul guvernamental "cornul si laptele" catre aceasta fundatie, al carei presedinte este Gheorghe Savu, liderul organizatiei pesediste din judet. "Nici un ban din programul "laptele si cornul" nu a intrat in conturile vreuneia din Fundatiile "Start XXI" (al carei presedinte este Elena Sporea - n.red.) sau "Ialomita 2000", a spus, ieri, in plenul Senatului, parlamentarul PSD. Ea a sustinut ca ambele fundatii ialomitene se ocupa de sprijinirea tinerilor cu rezultate deosebite la invatatura si in sport. Senatorul pesedist a acuzat PNL ca se foloseste de "minciuni" pentru a discredita actiunile guvernamentale. Presedintele Fundatiei "Ialomita 2000" nu e la primul scandal Numele lui Gheorghe Savu, presedintele PSD si al Consiliului judetean Ialomita, totodata presedinte al Fundatiei "Ialomita 2000", a aparut la inceputul anului 2002 si in scandalul Tanase George, fost adjunct al Garzii Financiare Ialomita, condamnat pentru luare de mita si taxa de protectie. Acesta din urma a fost gratiat si, dupa interventia presei, presedintele Ion Iliescu i-a retras gratierea. Gheorghe Savu l-a aparat constant pe Tanase George, declarand in plin scandal ca fostul comisar al Garzii "este un bun profesionist". George era, de altfel, angajat al lui Savu la firma acestuia, "Agromec" Balaciu. In ziua in care seful statului a retras gratierea lui George, Savu a venit la ziua onomastica a presedintelui Iliescu, la Cotroceni, de Sf. Ion, pentru a declara ca el "chiar a fost bucuros" sa auda ca a fost anulata gratierea.























































