Emisarul Guvernului Romaniei pentru Irak a plecat in zona Golfului
0Emisarul special al Guvernului Romaniei pentru Irak, directorul Directiei Orientul Apropiat si Africa si Ministerul Afacerilor Externe, Radu Onofrei, a plecat, marti, in Kuweit, a declarat pentru
Emisarul special al Guvernului Romaniei pentru Irak, directorul Directiei Orientul Apropiat si Africa si Ministerul Afacerilor Externe, Radu Onofrei, a plecat, marti, in Kuweit, a declarat pentru Mediafax, purtatorul de cuvant al MAE, Cosmin Dobran. Onofrei a fost ambasador al Romaniei in Egipt si Marea Britanie, vorbeste fluent limba araba si este expert in problemele specifice zonei respective, a afirmat Dobran. Diplomatul roman are mandat pentru a se intalni cu seful Oficiului pentru Reconstructie si Asistenta Umanitara, generalul american Jay Garner, pentru a discuta despre rolul pe care il va juca Romania in procesul de reconstructie, atat in ceea ce priveste refacerea institutiilor si administratiei centrale si locale din Irak, cat si in privinta asistentei umanitare si a reconstructiei economice a tarii. Radu Onofrei urmeaza sa intre in legatura cu autoritatile interimare irakiene, atunci cand ele vor fi numite, si va ramane in zona atata timp cat va fi necesar, urmand sa cheme la fata locului, daca va fi cazul, experti pe probleme economice, din industrie sau membri ai comunitatii de afaceri. O alta misiune pe care o are de indeplinit oficialul MAE este pregatirea pentru repunerea in functiune, cat mai curand posibil, a Ambasadei Romaniei la Bagdad.























































