Elicopter american căzut la nord de Bagdad
0Doi soldaţi americani au fost ucişi, ieri, în urma prăbuşirii unui elicopter, în provincia Salaheddin, la nord de capitala irakiană Bagdad, a anunţat armata SUA. Comunicatul precizează că
Doi soldaţi americani au fost ucişi, ieri, în urma prăbuşirii unui elicopter, în provincia Salaheddin, la nord de capitala irakiană Bagdad, a anunţat armata SUA. Comunicatul precizează că cei doi făceau parte din unitatea "Lightning" ataşată brigăzii 25 de aviaţie de luptă şi că "în regiune nu s-a observat niciun tir în momentul" căderii elicopterului. A fost deschisă o anchetă pentru a stabili cauzele prăbuşirii. Până acum, de la începutul lunii noiembrie, 16 soldaţi americani şi-au pierdut viaţa în Irak. Luna precedentă a fost cea mai sângeroasă pentru armata americană, începând din ianuarie 2005 fiind ucişi un număr de 104 militari. (Rompres)























































