Disponibilizatii 2003 vor primi compensatii si de la stat, si de la intreprinderi
0Declaratia lui Musetescu privind oprirea "compensarilor" din mai multe surse - o saritura din baie tardiva
In Monitorul Oficial de vineri (M.O. 252/11.04) a fost publicata forma finala a ordonantei privind platile compensatorii ce vor fi acordate disponibilizatilor in urma restructurarii unitatilor cu capital de stat. Actul normativ, OUG 22/2003, respecta continutul protocolului incheiat la inceputul lunii intre ministrul Muncii si liderii sindicatelor protestatare din Brasov, Hunedoara si Campulung. Din Monitorul Oficial mai aflam ca in 3 aprilie, data la care ministrul Privatizarii se afla in turneul asiatic, textul actului era deja stabilit si trimis spre tiparire. Altfel spus, declaratia lui Ovidiu Musetescu - "Nu voi accepta ca disponibilizatii sa primeasca plati compensatorii si de la stat si de la intreprindere" - a fost o saritura din baie tardiva. De altfel, dupa aceasta declaratie, munca de convingere pe care Musetescu s-a angajat sa o duca pentru a-i determina pe liderii sindicali sa renunte la contractele de munca negociate cu directorii sau, in unele cazuri, pur si simplu semnate pe sest, nici nu a inceput. Cum declaratia cu pricina a starnit, totusi, panica in unitati precum Siderurgica, unde in numai 2 zile, bazandu-se pe protocolul incheiat la Ministerul Muncii, oamenii faceau coada sa se inscrie la somaj, publicam principalele prevederi aparute vineri in Monitorul Oficial. "Salariatii disponibilizati prin concedieri colective din cadrul societatilor nationale, companiilor nationale, societatilor comerciale cu capital majoritar de stat (...) beneficiaza de masurile de protectie sociala prevazute in prezenta ordonanta de urgenta. (...) La momentul disponibilizarii, de o suma egala cu de doua ori salariul mediu net pe economie din luna ianuarie 2003; indemnizatie de somaj, stabilita potrivit reglementarilor legale in vigoare, precum si de un venit lunar de completare. Acesta este egal cu diferenta dintre salariul mediu net pe ultimele 3 luni inainte de disponibilizare, dar nu mai mare decat salariul mediu net pe economie. Venitul de completare se acorda lunar pe o perioada de 20 de luni pentru salariatii care au o vechime in munca de pana la 15 ani; 22 de luni pentru o vechime intre 15 si 25 de ani; 24 de luni pentru o vechime de peste 25 de ani. (...) In situatia in care prin contractele colective de munca sunt prevazute plati compensatorii, acestea se acorda lunar.(...) In lunile in care se acorda platile compensatorii prevazute in contractele colective de munca, plata indemnizatiei de somaj si a venitului lunar de completare se suspenda si se va relua in lunile in care aceste plati nu se acorda".























































