Denisa a ajuns prima din clasa si "invatatoare adjuncta"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Imbracata in uniforma pepit, cu guleras de dantela apretat, de inaltimea unui copil din grupa mare de gradinita, Denisa R. a implinit de curand zece primaveri. Nimic din expresia fetei nu tradeaza

Imbracata in uniforma pepit, cu guleras de dantela apretat, de inaltimea unui copil din grupa mare de gradinita, Denisa R. a implinit de curand zece primaveri. Nimic din expresia fetei nu tradeaza suferintele prin care a trecut in scurta, dar zbuciumata ei existenta. Te cucereste intr-o clipa cu zambetul irezistibil, cu ochii mari si negri care au o privire blanda. Isi deapana povestea vietii de parca ar spune un basm cu Fat-Frumos si parca nu constientizeaza teroarea la care a fost supusa chiar de propriul ei tata. Denisa a fost abandonata de mama care a nascut-o cand avea doar opt luni si a ramas in grija tatalui. Desi nimeni nu mai stie nimic despre fugara, Denisa ar vrea acum sa-si cunoasca mama. Fara serviciu si locuinta, tatal a folosit-o pe Denisa la cersit. Ani de zile, cei doi si-au dus traiul prin zona Parcului Titan, micuta fiind obligata de chiar parintele ei sa aduca bani din mila oamenilor. Purtata de colo-colo, ea a invatat sa se descurce singura. La varsta cand alti copii aveau doar grija jocului, ea era nevoita sa faca rost de-ale gurii ca sa-si intretina tatal. "Dormeam in parc, pe banci, iar cand ploua sau ningea stateam sub un pod si cateodata ne inveleam cu cartoane", ne-a povestit Denisa. "Eu spalam si rufele. Puneam apa din lac in sticle mari de plastic si pe urma le lasam sa se incalzeasca la soare, dupa care imi spalam bluzele". Asa a ajuns Denisa la varsta de 10 ani fara sa mearga o zi la gradinita sau la scoala, condamnata de un parinte iresponsabil la analfabetism. Mandru, tatal ei nu a cerut niciodata ajutorul familiei, "fiindca ii era rusine". Ani de zile, bunica si unchiul Denisei au crezut ca totul este in regula si ca fetita merge la scoala. Pana asta-vara, cand barbatul a fost condamnat la ani grei de inchisoare pentru complicitate la furt si fetita a ramas a nimanui. Abia atunci a ajuns Denisa sa traiasca intr-o casa de om, cu bunica. Femeia a inscris-o pe fata la Scoala Generala nr. 96, unde acum este eleva in clasa I. Dar necazurile parca se tin lant de ea. Bunica s-a imbolnavit si a fost internata in spital, iar Denisa s-a mutat la unchiul ei. Sunt oameni buni, dar nu le este deloc usor, pentru ca au salarii mici si copii de crescut. Un ajutor nesperat a venit, totusi, din partea scolii. Prin grija invatatoarei, Denisa a fost inclusa in programul centrului de zi al Federatiei Internationale a Comunitatilor Educative (FICE) si primeste zilnic o masa calda gratuita la pranz. Tot de la scoala a primit rechizite si o bursa sociala de 180.000 lei pe luna. Dupa primul semestru Denisa a devenit cel mai bun copil din clasa. Are numai calificativul "foarte bine" la toate materiile si copiii ii spun "invatatoare adjuncta". "Este priceputa la toate: stie sa spele geamuri si matura ca un om mare, iar la lectii este foarte activa", ne-a spus invatatoarea. Niciodata copilul nu a avut o hainuta noua si nu si-a permis sa-si cumpere o ciocolata. "Este pacat de Dumnezeu sa vezi cum poate suferi un astfel de copil", ne-a mai spus invatatoarea, care o ajuta si ea cu ce poate.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite