Delegatia Romaniei la reuniunea NATO "19+1" - condusa de premierul Nastase
0Delegatia Romaniei la reuniunea Consiliului Nord-Atlantic din data de 16 aprilie a.c. va fi condusa de insusi premierul Adrian Nastase. Ieri, cu prilejul unei conferinte sustinute la Colegiul National
Delegatia Romaniei la reuniunea Consiliului Nord-Atlantic din data de 16 aprilie a.c. va fi condusa de insusi premierul Adrian Nastase. Ieri, cu prilejul unei conferinte sustinute la Colegiul National de Aparare, premierul a precizat ca din delegatia romana care va merge la Bruxelles vor face parte si ministrii de Externe, Mircea Geoana, si al Apararii, Ioan Mircea Pascu. Reuniunea din 16 aprilie se va desfasura in format "19+1" (reprezentantii celor 19 tari NATO, plus cei ai Romaniei). Adrian Nastase a subliniat ca reuniunea de saptamana viitoare este extrem de importanta pentru Romania, fiind "ultima in format MAP inainte de Praga" (MAP = programul national de pregatire a Romaniei pentru aderarea la NATO).























































