Costume de epocă şi reprezentaţii de teatru
0Pentru o noapte, tinerii ieşeni au lăsat barurile şi discotecile din oraş pentru a participa la evenimentele din cadrul proiectului "Noapte albă". Spectacole de teatru şi dans, concerte de
Pentru o noapte, tinerii ieşeni au lăsat barurile şi discotecile din oraş pentru a participa la evenimentele din cadrul proiectului "Noapte albă". Spectacole de teatru şi dans, concerte de muzică rock şi folk, expoziţiii de grafică şi fotografii, au fost doar câteva din manifestările propuse de organizatori. Unul dintre punctele de atracţie al nopţii de sâmbătă spre duminică l-a constituit Palatul Culturii. De aici, tineri îmbrăcaţi în costume de epocă au dat startul carnavalului "Lumilor pierdute", defilând atât pe holurile palatului, cât şi în centrul Iaşiului. În faţa a zeci de ieşeni, tineri şi bătrâni, câţiva actori au prezentat o variantă modernă a piesei lui I.l. Caragiale "O noapte furtunoasă". Totodată, numeroşi ieşeni au vizitat gratuit, până la miezul nopţii, muzeele din palat. O altă locaţie de desfăşurare a "Nopţii albe" a fost şi Casa Studenţilor, unde ieşenii au putut asista la reprezentaţii de teatru, dar şi la spectacole de dans şi muzică. Un proiect mai puţin obişnuit a fost transformarea unui autobuz al Regiei de Transport într-o "cafenea". Ieşenii care au circulat pe ruta Campus - Tudor Vladimirescu - Copou au avut surpriza de a asista la expuneri despre istoria unor clădiri şi străzi de pe traseu. (Mirabela Amarandei)























































