Copiii delincventi din Romania sunt judecati cot la cot cu adultii

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Desi psihologii penitenciarelor de minori sustin ca motivele care stau la baza infractiunilor comise de un minor sunt indeobste diferite de cele comise de adulti, in Romania inca nu functioneaza un

Desi psihologii penitenciarelor de minori sustin ca motivele care stau la baza infractiunilor comise de un minor sunt indeobste diferite de cele comise de adulti, in Romania inca nu functioneaza un sistem coerent de judecare a copiilor. Exista un proiect general, la nivel de tara, dar intr-un singur loc a aparut un tribunal specializat pentru minori. La Iasi s-a amenajat inca de anul trecut o sala speciala de judecata si au fost desemnati trei judecatori care sa se ocupe de judecarea minorilor. Lucrurile nu stau insa chiar asa de simplu. Nicoleta Stefaroi, judecatoare care se ocupa de astfel de cauze, spune ca intregul mecanism trebuie pus la punct, de la politistii care fac ancheta, la procurorii care fac rechizitoriul si cer condamnarea si pana la judecatori. "Cand dai o sentinta in cazul unui minor trebuie sa te gandesti mai intai la recuperare si abia apoi la pedeapsa - spune judecatoarea Stefaroi. Inainte de a fi o problema penala, infractiunea comisa de un minor este o problema a lui. Pe langa lege, al carei interes este urmarit in cazul unui adult, pentru minori e important sa vezi care e mecanismul care l-a impins, la o varsta atat de frageda, catre violenta." Sentintele pronuntate impotriva minorilor raman totusi la aprecierea judecatorului: "Dar cum pot eu sa nu tin seama, de exemplu, intr-un caz de talharie pe care l-am judecat, ca acel copil fusese, la noua ani, martor la uciderea tatalui sau? Un asemenea tribunal ar trebui sa se specializeze in a impaca si legea, si sansa care trebuie oferita minorului".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite