Consilierul pe probleme stiintifice al lui Saddam Hussein s-a predat fortelor americane
0Consilierul stiintific al lui Saddam Hussein, generalul Amer al-Saadi, care figureaza pe lista conducatorilor cautati "morti sau vii" de catre SUA, s-a predat de bunavoie, sambata, la Bagdad, fortelor
Consilierul stiintific al lui Saddam Hussein, generalul Amer al-Saadi, care figureaza pe lista conducatorilor cautati "morti sau vii" de catre SUA, s-a predat de bunavoie, sambata, la Bagdad, fortelor americane, a anuntat postul de televiziune german ZDF. Amer al-Saadi a "dorit sa fie insotit de o echipa a ZDF cu acest prilej", din motive de securitate, a precizat intr-un comunicat postul amintit, care a filmat predarea generalului. Potrivit ZDF, este vorba de prima predare voluntara a unuia dintre inaltii responsabili ai regimului. Casatorit cu o cetateana germana, al-Saadi a afirmat, intr-o declaratie acordata in exclusivitate postului german de televiziune, ca a ramas in casa sa din Bagdad chiar si dupa intrarea fortelor americane in capitala irakiana si ca a hotarat sa se predea fiindca nu se simte "in nici un fel vinovat", acuzand totodata SUA ca au atacat Irakul "fara motiv". Al-Saadi a afirmat ca nu detine nici o informatie cu privire la soarta lui Saddam Hussein si a dezmintit ca Irakul dispune de arme biologice sau chimice.























































