Castigul de la Loto, mai tare ca votul
0"Am venit mai intai sa punem la Loto, pentru ca se inchide la ora 1. La sectia de votare e deschis pana diseara la 9 si mai avem destul timp sa mergem. Ba mai tragem si un pui de somn pana atunci",
"Am venit mai intai sa punem la Loto, pentru ca se inchide la ora 1. La sectia de votare e deschis pana diseara la 9 si mai avem destul timp sa mergem. Ba mai tragem si un pui de somn pana atunci", spune unul dintre cei care au lasat pe ultima suta de metri participarea la tragerea Loto. Mai este o ora pana la inchiderea aparatelor si in fata agentiei numarul 72-029 din cartierul Pantelimon isi asteapta randul peste 60 de persoane. Cei mai vioi erau pensionarii. Aceia care au uitat sa puna biletul in cursul saptamanii. "Un vecin a fost mai intai sa voteze, dupa care a venit direct aici si a asteptat pana s-a deschis agentia. Daca mergeam si eu cu el de dimineata, acum stateam linistit", constata un pensionar. Legea interzice campania electorala in ziua alegerilor, insa la coada totul e permis. Se schimba impresii despre cine ar merita sa devina presedinte. "Nu vota, domnule, cu aia, ca sunt niste hoti", spune unul dintre pensionari. "Toti sunt hoti, dar trebuie sa o facem si pe asta", i se raspunde. La capatul cozii, lumea e mai tensionata. Unii dintre jucatori se tem ca nu vor mai apuca sa-si inregistreze biletul. Si daca e cel castigator? Asa ca votul poate sa mai astepte. Ca si la sectiile de votare, si la agentie exista paza. Pentru a evita imbulzeala, un jandarm sta la intrare si ii lasa sa intre doar pe cei care au biletul completat. Ceilalti, la masuta de afara, completeaza de zor biletele, dupa care isi ocupa locul la rand. Incepe asteptarea.























































