Bucuresteanul Ion Neagu a facut gradina cu arteziana, statui si ronduri de flori
0Bucuresteanul Ion Neagu a transformat spatiul verde din fata blocului intr-o gradina cum numai in reviste se mai pot vedea: cu ronduri multicolore de flori, cu arbusti, cu felinare, cu vita-de-vie,
Bucuresteanul Ion Neagu a transformat spatiul verde din fata blocului intr-o gradina cum numai in reviste se mai pot vedea: cu ronduri multicolore de flori, cu arbusti, cu felinare, cu vita-de-vie, masuta si scaune sub umbrar, cu statui si fantana arteziana, cu alei pavate cu gresie egipteana. Ion Neagu, fost taximetrist, actualmente angajat al CONEL, a mesterit singur totul: a sapat fantana, a captusit-o cu gresie, i-a instalat pompa de apa, a facut instalatiile electrice, care se declanseaza din apartamentul situat la parter, a sudat singur gardul din fier forjat care inconjoara zona verde... Si se ocupa inclusiv de gradinarit, adevarata lui pasiune. O gradina scumpa cat un apartament In 1992, proaspat intors din Suedia, unde a lucrat in gospodaria unor cunoscuti, Neagu a jurat ca o sa aiba si el coltul sau de paradis. Si s-a apucat de treaba, hotarat sa transforme terenul neingrijit din fata blocului din Dristor intr-o gradina de vis. Asta l-a costat timp, nervi si bani. Cu sumele cheltuite cu amenajarea gradinii si-ar mai fi putut cumpara un apartament, spune el. Demersul lui nu a fost lipsit de greutati: protestele locatarilor vesnici nemultumiti, reclamatiile la politie, la autoritatile locale... Reclamatii care au incetat definitiv cand insusi fostul primar al sectorului 3, Sorin Paliga, a descins in zona si i-a promis inimosului gradinar tot sprijinul. Administratia Domeniului Public i-a facut rost de flori de sezon la preturi mai mici. In rest, toate cheltuielile le-a suportat din buzunarul propriu: si arbustii buxus pe care i-a cumparat cu aproape o jumatate de milion bucata si care i-au fost furati ziua in amiaza mare, si factura la electricitate - iarna, gradina este iluminata, invariabil, de ghirlande multicolore - si la apa. Dar Ion Neagu nu se plange de nimic: este bucuros ca trecatorii raman gura casca cand ii vad gradina, ca locatarii au ajuns sa fie mandri ca stau in "blocul cu flori de pe Ramnicu Sarat", ca trecerea zilelor se masoara dupa culorile schimbatoare ale rasadurilor cu flori. Lalele din Suedia si gazon olandez Ion Neagu a experimentat ceva pana a ajuns la "formula" actuala a gradinii, care se intinde pe 250 mp. A plantat arbusti "tip McDonalds", care insa nu s-au prins. Are lalele - bulbii i-a adus din Suedia -, ghetisoare, flori de piatra, trandafiri imperiali, pe care le uda cu un pistol de stropire si carora le schimba periodic pamantul. Parte din flori sunt plantate in ghivece asezate pe suporturi metalice. A montat 8 felinare, plus un bec in fantana, care lumineaza jetul de apa. Arteziana cu circuit inchis are un bazin subteran, pe care il umple cu furtunul. A plantat gazon olandez pe care il uda cu aspersorul. Instalatia electrica este alimentata de curent de 24 V prin cabluri subterane. Neagu are o multime de planuri, desi timpul liber ii e acum mai dramuit. Vrea sa mai construiasca o fantana, din piatra de rau, si sa inlocuiasca gresia celei vechi, care s-a fisurat, sa puna felinare si la poarta de fier forjat prin care se face accesul la bloc, sa construiasca si un foisor din lemn langa vita de vie. Fostul taximetrist are o vorba: "Cum sa intram in Europa cu maldare de gunoaie in jurul blocului?".























































