Biletul de autobuz achitat cu... mobilul
0In curand, telefoanele mobile, a caror arie de utilizare se extinde tot mai mult, pe zi ce trece, vor putea fi utilizate pentru achitarea taxei de calatorie pe autobuzele din Germania, in cadrul unui
In curand, telefoanele mobile, a caror arie de utilizare se extinde tot mai mult, pe zi ce trece, vor putea fi utilizate pentru achitarea taxei de calatorie pe autobuzele din Germania, in cadrul unui sistem care va fi experimentat la inceputul anului viitor. Persoanele din orasul Honau (de langa Frankfurt) care calatoresc cu autobuzul vor putea achita aceasta taxa in modul cel mai simplu, si anume trecand mobilul in dreptul unui cititor de smart carduri (carduri inteligente), costul respectiv inregistrandu-se automat in contul de banca al pasagerului respectiv. Va fi de ajuns sa se aduca unui mobil obisnuit o mica modificare - pentru ca sistemul sa functioneze fara probleme. In felul acesta, calatorii nu vor mai fi nevoiti sa piarda timpul pentru cumpararea biletelor sau a cartelelor de calatorie. Cardurile inteligente sunt de pe acum folosite pe unele linii de transport (si nu numai cu autobuzele) din diferite tari, noua etapa, care combina cardurile cu telefonul mobil, fiind de natura sa simplifice si mai mult lucrurile. Evident, mobilul poate fi utilizat si in alte scopuri. De pilda, pentru a primi informatii asupra intervalului de timp pana la sosirea viitorului autobuz, asupra programelor spectacolelor de teatru si cinema, concertelor s.a.m.d. Intr-un cuvant, noua tehnologie va oferi acces la o gama intreaga de servicii, telefonia mobila devenind, astfel, in si mai mare masura, o componenta indispensabila a vietii cotidiene.























































