Băse îl lasă pe Gigi fără Barbă Albă

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

S-a plecat, mai an, bădica Traian, pe plai bistriţean, şi bucovinean, ca un bun mirean… Glumă, glumă, dar s-ar putea să-i compunem preşedintelui nostru iubit şi balade, dacă o mai

S-a plecat, mai an, bădica Traian, pe plai bistriţean, şi bucovinean, ca un bun mirean… Glumă, glumă, dar s-ar putea să-i compunem preşedintelui nostru iubit şi balade, dacă o mai ţine una şi bună cu "poporul". Poporul în sus, poporul în jos, asta e poezia pe care ne-o recită în ultima vreme nea Traian. Se vede treaba că i s-a urcat puterea la cap. Doamne-feri să n-o ia razna! Istoria are destule exemple de băieţi buni care, odată ajunşi în fruntea bucatelor, şi-au călcat poporul în picioare în numele poporului. Deocamdată, Băsescu e în faza discreditării celorlalţi. Montează poporul împotriva parlamentului, partidelor, presei, oamenilor de afaceri etc. Şi sunt destui care visează la desfiinţarea stâlpilor democraţiei parlamentare şi la instaurarea celei de mână forte. Întâmplător sau nu, de la o vreme, Traian cel Mare o ţine una şi bună cu "să ne întoarcem la bobor", "să vină în faţa electoratului" etc, etc.

Da' lasă-ne, băi, nene, cu invocarea poporului iubit! Nu scăparăm bine de nea Nicu şi nea Nelu, că ne pricopsirăm, mai nou, cu nea Băselu. Şi nu doar că-i dă pe gură cu masele, da' se pune şi pe fapte. Face băi de mulţime. Weekendul recent isprăvit ni l-a servit televizat pe şeful poporului la o ceremonie religioasă, undeva prin Bistriţa. Ceva în gen "Gigi Becali". De altfel, Gigi Noua Generaţie era şi el prin preajmă, dar nu mai conta. Preşedintele luase frişca de pe tort şi culesese majoritatea sufragiilor de la mirenii prezenţi la o slujbă de canonizare. Săracu' Gigi era un biet cetăţean X din decor. În locul lui boier Becali, chiar aş fi îngrijorat: păi, dacă îl confiscă Băselu pe agentul electoral Dumnezeu, cu ce mai convinge credincioşii Partidul Noua Generaţie? Fără Barbă Albă din ceruri, greu mai poate sări partidul lui Gigi pârleazul de 5% pentru viitorul parlament. Din propulsarea lui Becali în al nouălea cer al sondajelor, pe valul bisericii, Băselu pare să fi înţeles că-i rost de voturi. Asta dacă nu cumva cei doi au vreo înţelegere secretă. Le-ar conveni să rămână amândoi în turul doi al viitoarelor prezidenţiale.

Lui Băsescu, pentru că va fi votat de teamă să nu instaleze Becali democraţia de stână, lui Becali, pentru că ar ajunge al doilea mare român, umăr la umăr cu "nr. 1" în stat şi totodată tovarăşul său de pahar de la Golden Şpriţ. Şi uite-aşa, din nou va avea România de ales răul cel mic. Ca în finala Iliescu- Vadim. Sau Băsescu-Năstase. Mereu "foşti". Nu ştiu cum Dumnezeu nu reuşeşte "poporul" ăsta să aibă de ales între bun şi mai bun. Tot timpul ne raportăm la rău, nu la bine. Ştie el ce ştie Băsescu atunci când o ţine una şi bună cu întoarcerea la popor…

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite