Bartolomeu Anania se pronunţă din nou împotriva proiectului de la Roşia Montană
0Mitropolitul Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, Bartolomeu Anania, a vorbit azi, în cadrul liturghiei dedicate sărbătoririi Sf. Maria la Mănăstirea Nicula, despre poluare şi s-a
Mitropolitul Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, Bartolomeu Anania, a vorbit azi, în cadrul liturghiei dedicate sărbătoririi Sf. Maria la Mănăstirea Nicula, despre poluare şi s-a întrebat cine are interes ca România să înstrăineze mina de aur din Munţii Apuseni.
"Voi ţine predici ecologice atât timp cât va fi nevoie. Şi este nevoie. Vă spuneam că Dumnezeu i-a lăsat omului pământul ca să-l stăpânească. Dar a stăpâni ceva nu înseamnă a-ţi bate joc de el. Dacă stăpâneşti o vită, un bou, cu care te hrăneşti, ari şi semeni, nu înseamnă că trebuie să-l baţi sau să-l flămânzeşti. Stăpânul îngrijeşte de bunul lui. Numai că omul a primit în dar de la Dumnezeu Pământul perfect, frumos, curat şi, ca un stăpân netrebnic, acesta îşi bate joc de el. Aşa se face că suntem mai puţin siguri pe bucata de pâine pe care o mâncăm şi pe cana de apă pe care o bem", a rostit mitropolitul.
El a amintit că, de peste tot, "ne vin semnale prin care suntem avertizaţi asupra otrăvii care ajunge în mâncarea pe care o punem pe masă şi în apa pe care o bem, însă această stricăciune a fost produsă tot de om, care a desfigurat pământul primit în dar de la Dumnezeu".
Legat de acest subiect, Bartolomeu Anania spus că va relua anul acesta problema Roşiei Montane, deoarece, în ciuda faptului că, lunile trecute, toate bisericile din Transilvania, indiferent de cult, au cerut autorităţilor să oprească acest proiect, totuşi, nimic nu s-a făcut.
"Voi vorbi şi anul acesta de Roşia Montană, pentru că nu s-a schimbat nimic, cu toate că toate bisericile au cerut ca Roşia Montană să nu fie vândută celor care cred că în România totul se poate cumpăra pe bani, chiar şi conştiinţa. Se pare că nu ne-a auzit nimeni. E posibil ca poporul să implore puterea să nu vândă un bun naţional şi puterea să se facă că nu aude?", a spus mitropolitul Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului.
Acesta a făcut un apel la politicienii aflaţi, miercuri, la slujba de Adormirea Maicii Domnului de la Nicula, să sprijine lupta împotriva proiectului de exploatare a minei de aur şi să oprească acest "proces criminal asupra Munţilor Apuseni".
Mitropolitul s-a întrebat astfel cine are interes ca România să piardă acest zăcământ, care se află în ţara noastră de la începutul pământului şi care nu consumă nimic, dar care, în vremuri grele, ar putea să-i salveze pe români.
"Oare ce interes are România să scape din mână o mină de aur? Un munte de aur şi de argint care stă acolo de la începutul pământului şi care poate să mai stea până la sfârşitul lumii. Un mare bulgăre de aur care nu rugineşte, nu putrezeşte, nu piere, nu cere de mâncare, nu cere impozite. Ce interes este? Americanii au descoperit în Alaska uriaşe zăcăminte de petrol şi, cu toate acestea, cumpără petrol de la arabi atâta cât pot cumpăra şi păstrează rezerva lor pentru vremuri de restrişte", a spus Bartolomeu Anania, amintind că fiecare popor poate să treacă prin vremuri de foamete, prin războaie şi ar trebui să aibă o rezervă naţională.
Mitropolitul s-a întrebat dacă în România nu se gândeşte nimeni că şi pe aceste meleaguri pot veni vremuri de restrişte pentru popor, iar Roşia Montană este "a noastră" şi nu trebuie să o înstrăinăm pentru câţiva bani, mai ales că, din această afacere, statul român câştigă foarte puţin.























































