Barbat luat de o viitura, pe raul Milcov
0Un barbat a murit, miercuri, luat de o viitura, in timp ce incerca sa traverseze cu o caruta raul Milcov, in zona rampei de gunoi a municipiului Focsani, in timp ce apele care s-au scurs de pe
Un barbat a murit, miercuri, luat de o viitura, in timp ce incerca sa traverseze cu o caruta raul Milcov, in zona rampei de gunoi a municipiului Focsani, in timp ce apele care s-au scurs de pe versanti au inundat mai multe gospodarii din judetul Vrancea. Potrivit martorilor, barbatul incerca sa traverseze raul, insa apele au rupt caruta in doua. "Eram pe mal cand am vazut caruta care traversa raul. La cateva secunde, am auzit scancete si un cal nechezand. Am observat ca atelajul a fost luat de apa si rupt in doua. Calul a reusit sa scape, insa carutasul s-a dus la fund. Omul a fost dus la vale si nu a mai iesit la suprafata. Nu stiu de ce a vrut sa traverseze pe acolo deoarece se vedea destul de bine ca apa era mare si curgea cu repeziciune", ne-a declarat unul dintre martori, Ioana Musca. Lucratorii care se ocupa de rampa de gunoi au fost anuntati despre incident de niste romi care locuiesc in zona, insa nu au putut interveni. "Am mers sa vedem despre ce este vorba si am observat ca jumatate din caruta era rupta, aceasta fiind proptita de cativa bolovani din rau. Cand am ajuns acolo carutasul nu mai era", au declarat angajatii rampei de gunoi. La fata locului au mers o echipa de pompieri si un echipaj al Protectiei Civile dar, din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile, au fost nevoiti sa inceteze cautarile, pana la imbunatatirea vremii. In nordul judetului Vrancea, in comuna Homocea, apele care s-au scurs de pe versanti au inundat 15 gospodarii, producand importante pagube. Satenii de aici au declarat ca se confrunta cu astfel de probleme in fiecare an, insa autoritatile locale nu fac nimic pentru a le rezolva. Pentru evacuarea apei din gospodariile inundate au intervenit echipajele de pompieri din municipiul Adjud.























































