Angajaţii primăriei, la serviciu în costume populare

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Angajaţii primăriei municipiului Câmpulung Moldovenesc, în frunte cu primarul Gabriel Constantin Şerban, au venit ieri la serviciu îmbrăcaţi în costume populare tradiţionale zonei.

Angajaţii primăriei municipiului Câmpulung Moldovenesc, în frunte cu primarul Gabriel Constantin Şerban, au venit ieri la serviciu îmbrăcaţi în costume populare tradiţionale zonei. Primarul a declarat că administraţia locală a stabilit împreună cu angajaţii ca, în fiecare an, în cea de-a treia zi de Paşte, să vină la muncă îmbrăcaţi în costume naţionale, ca mesaj pentru păstrarea tradiţiilor din Bucovina. "Este al doilea an consecutiv când angajaţii primăriei vin la serviciu îmbrăcaţi în costume naţionale în a treia zi de Paşte şi dorim ca acest tip de acţiune să fie continuat şi în anii următori", a spus Şerban. Primarul a purtat, ieri, un costum popular din zona Câmpulung, cu bundiţă brodată cu modele locale şi ornată cu blană de jder.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite