Aliatii - la 100 de kilometri de Bagdad

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* Capitala irakiana - zguduita de peste 320 de rachete Tomahawk intr-o singura noapte * Irakienii dau foc santurilor cu petrol din jurul capitalei pentru a ingreuna bombardarea tintelor * Bagdadul vaneaza pilotii americani catapultati * SUA admit ca cel mult zece militari americani ar fi putut fi prinsi de Saddam * Al-Jazira difuzeaza imagini cu soldati americani ucisi, la o morga irakiana si interviuri cu cinci militari capturati * Pen

Dupa doua zile de la declansarea operatiunilor terestre in Irak, convoaiele militare americane avansau, duminica, prin desert, indreptandu-se spre Bagdad, de care, potrivit unui reporter AFP, le mai despart aproximativ 100 de kilometri. In acest timp, avioanele coalitiei americano-britanice au lansat cele mai puternice bombardamente asupra Bagdadului, care a fost lovit, sambata si duminica, si in timpul zilei, pentru prima oara de la declansarea razboiului. Potrivit ministrului irakian al Informatiilor, in urma bombardamentelor asupra Bagdadului au fost ranite, sambata, 106 persoane, insa un alt oficial anuntase trei morti si 207 raniti. Numai asupra capitalei irakiene fortele de coalitie au lansat, vineri noaptea si sambata dimineata, 320 de rachete Tomahawk, din cele peste 1000 folosite in loviturile simultane din acea noapte. Atacurile au mai vizat orasul natal al lui Saddam Hussein, Tikrit, precum si localitatile Mosul si Kirkuk. Principalul palat prezidential din Bagdad, sediul Garzii Republicane, mai multe instalatii militare, centre de comanda si obiective ce ar putea adaposti arme de distrugere in masa au figurat printre tintele bombardate. In atacurile violente de la Bagdad a fost folosita, in premiera, racheta aer-sol Storm Shadow, cu raza lunga de actiune, dezvoltata in secret si considerata cea mai puternica arma a aviatiei britanice. Fortele irakiene au dat foc santurilor pline cu petrol de la marginea capitalei, pentru ca norii de fum produsi de incendii sa impiedice reperarea tintelor de catre satelitii americani care ghideaza rachetele "inteligente". In paralel cu luptele de pe teren si cu bombardamentele, care, deocamdata, le dau motive de satisfactie americanilor si britanicilor, continua si razboiul mediatic. Oficialitatile irakiene au anuntat, duminica, doborarea a cinci avioane si a doua elicoptere ale coalitiei, informatie infirmata de Pentagon. Ulterior, intr-un nou raid al aviatiei americane, duminica dupa-amiaza, antiaeriana irakiana a deschis focul, iar Al-Jazira a anuntat, citand martori oculari, ca doi piloti occidentali s-ar fi catapultat. Desi Washingtonul a dezmintit categoric informatiile difuzate de canalul Al-Jazira, trupele irakiene au declansat o adevarata vanatoare de capturare a pilotilor, iar postul de televiziune qatariot a anuntat chiar prinderea acestora, in stufarisul de pe malul Tigrului. Al-Jazira a mai difuzat imagini de la o morga irakiana, unde erau intinse mai multe trupuri imbracate in uniforme militare americane si interviuri cu cinci soldati ai SUA, printre care se afla si o femeie de culoare si doi raniti, prinsi langa Nasiriya. O parte din ei au afirmat ca fac parte din unitatea 507 de interventie. Seful Statului Major american interarme, generalul Richard Myers, a admis ca un numar de cel mult zece militari americani sunt dati disparuti, existand posibilitatea ca ei sa fi fost prinsi de irakieni, dar a infirmat ca un avion al coalitiei ar fi fost doborat la Bagdad. Secretarul american al Apararii, Donald Rumsfeld, a cerut televiziunilor si presei din lume sa nu difuzeze imagini cu prizonierii americani de razboi. De cealalta parte, trupele aliate sustin ca o intreaga divizie irakiana, de 8000 de soldati, s-ar fi predat, la Basra, in sud-estul tarii, anunt dezmintit prompt de Bagdad. In afara de aceasta divizie, militarii britanici si americani au mai luat 2000 de prizonieri. Potrivit cotidianului britanic "The Times", pentru a se putea preda fortelor britanice, militarii irakieni au ucis mai multi ofiteri in peninsula Al Faw. Trupurile acestora au fost descoperite intr-un buncar, de trupele britanice. In ofensiva terestra, fortele aliate americano-britanice au inconjurat orasele Basra si Nasiriya, acesta din urma constituind un punct strategic de traversare a fluviului Eufrat. Fortele SUA si ale Marii Britanii nu au intrat insa in cele doua orase, pentru a evita luptele de strada cu soldatii loiali lui Saddam Hussein, in speranta ca, fiind incercuiti, militarii irakieni vor decide, pana la urma, sa se predea. La Basra, unde aliatii au cucerit un aeroport si un pod vital, si-au pierdut viata 77 de persoane si au fost ranite alte 366. Orasul Nasiriya a fost bombardat dupa ce aproximativ 500 de irakieni au incercat, cu tancuri si obuze de mortiera, sa opreasca inaintarea americanilor. In luptele crancene de ieri, cel putin sase puscasi marini au fost ucisi. La Najaf, localitate situata la jumatatea drumului spre Bagdad, televiziunea irakiana a anuntat lupte crancene intre trupele aliate si militiile partidului Baas, de guvernamant, in care si-a pierdut viata liderul formatiunii politice din localitate. Potrivit unui reporter occidental aflat cu trupele americane in drum spre Bagdad, patru militari ai SUA au fost ucisi, sambata, dupa ce masinile lor au fost atacate cu grenade. Intr-o alta ambuscada, in centrul tarii, 100 de irakieni si-au pierdut viata. Intre timp, insa, in pofida asigurarilor ca portul Umm-Qasr, vital pentru introducerea ajutoarelor umanitare in Irak, se afla in mainile fortelor americane si britanice, ieri, militarii SUA continuau sa se lupte cu "grupari de rezistenta" irakiene, fiind nevoiti sa solicite lansarea unor lovituri aeriene pentru anihilarea celor aproximativ 120 de soldati loiali lui Saddam Hussein. Al-Jazira a anuntat ca trei militari britanici si un american au fost ucisi in luptele de la Umm-Qasr, dar informatia nu a fost confirmata. Pe de alta parte, toate puturile de petrol din sudul Irakului se aflau, ieri, sub controlul aliatilor. Potrivit generalului Tommy Franks, comandantul din regiune, doar noua puturi, din cele 400 din regiunea Rumaila au fost incendiate de irakieni.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite