Adrian Nastase vrea sa impiedice nordcoreenizarea Romaniei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Guvernul nu va mai acorda tichete de masa unor categorii de bugetari, incepand din 2003. Premierul Adrian Nastase a spus, in cadrul video conferintei de ieri, ca aceste tichete de masa, acordate

Guvernul nu va mai acorda tichete de masa unor categorii de bugetari, incepand din 2003. Premierul Adrian Nastase a spus, in cadrul video conferintei de ieri, ca aceste tichete de masa, acordate profesorilor, reprezinta de fapt niste cresteri salariale mascate care ar putea indemna si alte categorii de bugetari sa le solicite. "Aruncam tot sistemul in aer. Vor dori si ceferistii, si functionarii publici", a spus Nastase, afirmand ca tichetele de masa pentru bugetari sunt "impotriva oricarei abordari financiare serioase". Premierul a explicat ca prin aceste tichete se realizeaza o marire de salariu cu scutirea impozitarii sumei care reprezinta contravaloarea tichetelor si s-a oferit ca, de la anul, sa mareasca salariile profesorilor cu acea suma neta data de tichetele de masa, adaugand si partea aferenta impozitului prin proceduri transparente si corecte din punct de vedere financiar. "Va trebui sa se renunte, de anul urmator, la aceste tichete. Altfel ajungem la sistemul din Coreea de Nord... Sa dam si tichete de tigari, de haine.... Acolo se dadeau tichete de haine de doua ori pe an. O data, de ziua marelui conducator, o data, de ziua iubitului conducator!", a spus Adrian Nastase. In opinia sa, aceste tichete raman un atribut al patronilor din zona privata, care pot "sa asigure o masa calda pentru salariat" si nu ar mai trebui sa poata fi utilizate in diverse magazine, pentru ca acest lucru constituie o sursa de coruptie, deoarece cei care le tiparesc le comercializeaza in beneficiul unor grupuri de interese.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite