Adrian Nastase considera ca turistii italieni si nu braconierii autohtoni fac rau Deltei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Intentia lui Adrian Nastase de a interzice vanatoarea in Delta pare a fi expresia neputintei premierului de a face pace intre doua organisme pe care, teoretic, le poate avea sub control: Rezervatia

Intentia lui Adrian Nastase de a interzice vanatoarea in Delta pare a fi expresia neputintei premierului de a face pace intre doua organisme pe care, teoretic, le poate avea sub control: Rezervatia Biosferei "Delta Dunarii" si Asociatia Generala a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi. Motivul oficial a fost insa cu totul altul: premierul a invocat drept explicatie a socantei sale propuneri groaza pe care o provoaca turistilor vanatorii italieni care vin aici sa traga cu pusca! Dorinta de a interzice vanatul pasarilor in Delta se pare ca ar avea la baza o serie de rapoarte inaintate premierului de catre guvernatorul Deltei, Virgil Munteanu. "Cercetarile noastre, efectuate impreuna cu specialisti ornitologi, arata ca efectivele de pasari migratoare din Delta au scazut alarmant in ultimii ani. Asta se datoreaza indisciplinei manifestate de catre gestionarii fondurilor de vanatoare. Acestia, impreuna cu vanatorii, mai cu seama cei italieni, nu respecta dispozitiile legale si vaneaza mai mult decat cota alocata sau folosesc procedee interzise. I-am amendat in numeroase randuri, insa in zadar" - ne-a declarat Virgil Munteanu, care s-a aratat incantat ca premierul si-a insusit, in sfarsit, propunerea pe care i-a inaintat-o. Insa indisciplinatii gestionari ai fondurilor de vanatoare din Delta sunt, in covarsitoarea lor majoritate, angajati ai asociatiei de suflet a premierului: AGVPS. Reprezentanti ai conducerii asociatiei sustin ca interzicerea totala a vanatorii la pasari in Delta este o masura excesiva, care se bazeaza pe o propunere "foarte putin justificata" a guvernatorului Deltei. "De altminteri, nici nu credem ca primul-ministru intentioneaza interzicerea vanatorii, ci poate doar o restrictionare, care poate fi aplicata prin reducerea perioadei permise, prin restrangerea ariei sau reducerea numarului de specii ce pot fi vanate", ne-au declarat sursele din AGVPS. Acestea nu numai ca resping categoric acuzatiile formulate de guvernatorul Deltei fata de angajatii AJVPS Tulcea, dar si contraataca: "Abuzurile de care se tot vorbeste nu s-au petrecut pe fondurile de vanatoare, ci in afara lor, unde nu ai voie sa tragi cu pusca si unde paznicii Rezervatiei ar fi trebuit sa intervina". O zi de vanatoare il costa pe un strain, numai ca taxa, intre 50 si 160 de euro, in functie de specia pe care o vaneaza. La asta se adauga si cheltuielile conexe, cum ar fi cele pentru cazare si masa. Cifrele merita comparate cu cei 35 de dolari, cat a anuntat ministrul Turismului ca-i va costa pe romani o zi in Delta in aceasta vara. In sezonul cinegetic care tocmai s-a incheiat la mijlocul lui martie, au venit la vanatoare in jur de 250 de straini, desi au fost si ani in care veneau 500. Cei 250 au lasat in Romania, numai sub forma de taxe de vanatoare, in jur de 130.000 de dolari. Dincolo de toate explicatiile, ceea ce s-a vazut la televizor a fost o declaratie stupefianta a premierului, cea cu vanatorii italieni care haituiesc turistii. Nu s-a vorbit nici de specii pe cale de disparitie, nici de ecosistem, de nimic. Or, daca asta era cu adevarat in mintea dlui Nastase, atunci lucrurile sunt destul de grave. Sa nu stie premierul cand este deschis sezonul de vanatoare la pasaret (impardonabil pentru seful suprem al AGVPS)? Daca stie, atunci e greu de crezut ca domnia sa isi inchipuie ca, de la sfarsitul lui septembrie pana la inceputul lunii martie, Delta geme de turisti. Sau sa nu stie dl. Nastase ca turismul din Delta si ecosistemul au fost compromise nu de vanatorii cu taxele platite, ci de braconieri, de baronii locali si nationali care au distrus infrastructura turistica si piscicultura sau de dezinteresul de un deceniu al autoritatilor de tot felul? La fel de grav ar fi ca un premier sa nu stie asta. Sau, poate, intaiul vanator al tarii vrea sa devina singurul vanator al planetei care se poate plimba cu pusca la ochi prin Delta Dunarii...

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite