6 institutii ale statului in cardasie cu Maria Vlas
0Patroana masinariei infernale FNI ar putea trage dupa ea oameni din Finante, Banca Nationala, Guvern, CNVM, CEC, Banca Agricola. Statul ar putea fi nevoit sa reconsidere despagubirile pentru 300.000 de pagubiti
Pana astazi, autoritatile s-au facut ca vor s-o aduca in tara pe Ioana Maria Vlas. A devenit evidenta balbaiala acestora cand tartora FNI a aparut intr-o caseta inregistrata la un post national de televiziune. Comunicatele si declaratiile s-au batut cap in cap: de la Interne, Parchet, MAE, Ambasada Romaniei in Israel. Odata cu declaratiile avocatului Sheftel, a devenit limpede ca autoritatile par sa se fereasca sa puna mana pe Vlas, Sheftel fiind purtat cu vorba inca din februarie. Abia cand acesta din urma s-a adresat presei, lucrurile au inceput sa se precipite. Ce motive au autoritatile romane sa se teama de Vlas? Daca deschidem prafuitul raport al Comisiei parlamentare de ancheta in cazul FNI, vom identifica o multime de raspunsuri. Inclusiv cu privire la institutiile care ar putea avea pe constiinta, alaturi de Ioana Maria Vlas, pe cei 300.000 de pagubiti. Ministerul Finantelor - Reprezentantii sai au dat girul lor si, implicit, pe cel al ministrului, prin actiunile ilegale ale conducerii executive si ale presedintelui CEC. In raport sunt nominalizati ministrul Finantelor de atunci (Traian Remes) si reprezentantii Ministerului in Consiliul de Administratie al CEC. Banca Nationala a Romaniei - Conducerea BNR a refuzat sa supravegheze CEC din punct de vedere prudential. Cu toate ca a efectuat un control la CEC, nu a propus si "nu a luat masuri semnificative in vederea indreptarii situatiei". In calitate de guvernator, Mugur Isarescu nu a supravegheat Banca Agricola si CEC cu privire la plasamentul facut in FNI. Conducerea BNR a acoperit proasta administrare a CEC, cand a autorizat infiintarea CEC-Valori Mobiliare, cand a ascuns activitatea ilegala de depozitar a Bancii Agricole si cand a acceptat tacit contractul de fidejusiune/cautiune semnat de CEC cu SOV-Invest, prin care CEC se expunea unor riscuri ce depaseau 20% din fondurile proprii. Guvernul - A emis OUG nr. 98/1999, initiata de secretarul de stat Norica Nicolai (acum PNL) si promovata sub semnatura ministrului Alexandru Athanasiu (acum PSD), care, prin increderea pe care o acorda fondurilor mutuale, a dus la o crestere importanta a numarului de investitori, proveniti din disponibilizatii care puteau primi integral salariile compensatorii daca plasau banii la fonduri mutuale. Ordonanta a fost afisata la sediile de distribuire si rascumparare a unitatilor de fond. CNVM - supravegheata de Parlament - Comisarii CNVM se fac vinovati de neglijenta in serviciu si de lipsa de fermitate in aplicarea legii. "Aceasta atitudine a permis celor care au pus la cale si realizat escrocheria sa o duca la capat", se arata in raport. Specialistii Directiei Politiei Economice au descoperit ca CNVM nu a efectuat niciodata vreun control la FNI! CEC - A semnat contractul de fidejusiune/cautiune cu SOV Invest. A participat cu 20% din capitalul social al SOV Invest si cu 70% din capitalul social la CEC Valori Mobiliare. In Consiliul de Administratie al CEC au girat ilegalitati presedintele Camenco Petrovici, vicepresedintii Mihaela Zora Mincu, Constantin Cioscu si Octavian Micu, primarul de atunci al sectorului 5 - Catalin Chirita, secretarii de stat in Finante Iosefina Morosanu si Gheorghe Banu, secretarul general Ioan Nicolaescu, precum si Doina Leonte si Gheorghita Oprea, ambii secretari generali-adjuncti, ca si Dumitru Buica, director in minister. Banca Agricola (atunci cu capital de stat) - Vinovati in Consiliul de Administratie al BA, care a aprobat participarea cu 20% la capitalul social SOV-Invest si a incheiat falsul contract de depozitare pentru FNI: Mircea Ionut Costea - secretar de stat la Finante, Maria Manolescu si Victoria Mandru din acelasi minister, Nicolae Cinteza si Adrian Cosmescu - BNR si Corneliu Mindrescu - FPS. Autoritatile romane se tem ca Vlas va confirma toate aceste vinovatii? In raport se precizeaza ca ancheta a fost impiedicata constant de BNR, Ministerul Justitiei, Parchetul General, Ministerul de Interne si Ministerul Finantelor, care au refuzat ca puna la dispozitie informatii si date solicitate. Autoritatile se tem ca, odata venita in tara, Maria Vlas va confirma, va sustine si va proba toate aceste lucruri. In mod normal, dosarul ar trebui sa fie returnat la Parchet, care impreuna cu Politia ar trebui sa-si faca treaba mai bine decat in urma cu doi ani de zile. In lumina celor dezvaluite prin raportul elaborat de serviciul secret privind implicarea institutiilor statului numite mai sus, altfel se circumscrie declaratia lui Scheftel privind implicarea factorului politic in "disturbarea" activitatii de ancheta a Politiei si Procuraturii, precum si lipsa intentiei reale de a face ceva pentru aflarea adevaratilor vinovati pentru disparitia celor peste 300 de milioane de dolari. Totodata, recursul in anulare declarat de procurorul general Tanase Joita impotriva contractului de fidejusiune/cautiune, pe motiv ca singurul vinovat pentru incheierea lui ar fi Camenco Petrovici, devine o mostra a complicitatii Parchetului la acoperirea escrocheriei si poate chiar un exemplu de subordonare politica. Si asta pentru ca, in cazul in care s-ar scoate la lumina dosarelor penale implicarile constatate de serviciile secrete, asta ar insemna nu numai caderea multor capete, dar si obligatia institutiilor vinovate de a-i despagubi pe investitorii FNI la o valoare reala. Cum pasul urmator ar fi ca institutiile sa se indrepte spre persoanele vinovate, aflate acum de-a latul intregului esichier politic, e limpede ce taifun ar fi aflarea adevarului despre FNI pana la ultimele sale consecinte. Pentru megaescrocheria FNI au fost deferiti Justitiei 13 inculpati, din care unul in lipsa - Ioana Maria Vlas, fost presedinte al SOV Invest - societatea care a administrat Fondul National de Investitii. Ceilalti 12 sunt: Camenco Petrovici, fost presedinte CEC, Mihaela Mincu, fost vicepresedinte CEC, Stefan Boboc, fost presedinte CNVM, Cezara Bebis, fost comisar CNVM, Andrei Marius, cenzor extern, Marian Petrescu, fost presedinte al SOV Invest, Mihaela Sima, Gavril Batrin si Ion Dita, ex-membri ai C.A. al SOV Invest si doi fosti membri ai Consiliului de incredere al FNI: Mircea Ionescu Muscel Ianculescu si Mircea Costescu. Dosarul a fost trimis pe rolul instantei la 4 decembrie 2000, fara ca organele de ancheta sa descopere unde au disparut banii. In prezent toti cei 12 inculpati sunt cercetati in stare de libertate.























































