400 de cinematografe pentru sateni
0Decebal Mitulescu, presedintele Centrului National al Cinematografiei, a anuntat la conferinta de presa de ieri, de la Ministerul Culturii si Cultelor, infiintarea a 400 de cinematografe satesti,
Decebal Mitulescu, presedintele Centrului National al Cinematografiei, a anuntat la conferinta de presa de ieri, de la Ministerul Culturii si Cultelor, infiintarea a 400 de cinematografe satesti, gazduite in caminele culturale. "Prin acest proiect se urmareste facilitarea accesului populatiei rurale la cultura si informatie" a precizat presedintele CNC. Investitia necesara va fi de 4 milioane de euro, iar proiectoarele moderne care vor fi achizitionate vor putea citi casete video si DVD-uri. Un alt proiect al CNC este lansarea pe piata, in luna noiembrie, a unei colectii intitulate "Videoteca pentru toti". Acesta va contine, pe casete video, cele mai importante filme romanesti si va avea trei serii: ecranizari celebre ("Padurea spanzuratilor", "Ion", "Morometii"), filme pentru copii si comedii, filme de aventuri.























































