300 de hunedoreni s-au declarat daci sau daco-romani
0Rezultatele partiale ale recensamantului din judetul Hunedoara releva faptul ca in doua zone, Orastie si respectiv Petrosani, aproximativ 300 de localnici nu s-au declarat romani, ci romani sau
Rezultatele partiale ale recensamantului din judetul Hunedoara releva faptul ca in doua zone, Orastie si respectiv Petrosani, aproximativ 300 de localnici nu s-au declarat romani, ci romani sau daco-romani. O parte dintre acestia au adoptat ca domiciliu numele vechi ale localitatilor, presupuse a fi de origine dacida: Britonia (pentru satul hunedorean Bratunia), Germisara (pentru orasul Geoagiu), Sarmizegetusa (pentru Dealul Gradistii), Singidava (pentru comuna Magura) si Tapae (pentru satul hunedorean Tapia). Locuitorii Orastiei au fost influentati in decizia lor de manifestarile organizate in ultimul an de membrii Fundatiei "Dacia Revival", care cuprinde istorici si teologi din diaspora romaneasca, iar presedintele filialei Transilvania-Banat este directorul unui important post local de radio. Anul trecut, la Orastie a fost dezvelita singura statuie din Romania a regelui dac Burebista, iar la festivitati profesorul Dumitru Balasa s-a adresat asistentei cu urmatoarele cuvinte: "Rog pe bunul Dumnezeu sa reverse asupra poporului nostru daco-roman binecuvantarea sa. Ma adresez tuturor daco-romanilor. Sunt la varsa de 91 de ani si am venit sa ingenunchez in fata marelui rege Burebista". La celalalt capat al judetului, momarlanii din Valea Jiului, care se considera si ei urmasi ai dacilor si sunt mandri de arhaismele pe care le folosesc in viata de zi cu zi, au incercat chiar sa se sustraga operatiunii de recenzare. Mai multi recenzori s-au plans ca au fost nevoiti sa bata inutil, de mai multe ori, potecile de munte, pentru ca, o data ajunsi la fata locului, copiii sa le spuna ca stapanul gospodariei este plecat in padure sa adune vreascuri.























































