10 milioane $ - de la Guvern, pentru clanul Oprisan
0Nu s-a uscat bine noroiul de pe tricoul lui Adrian Mutu, si guvernul a si gasit o forma de a specula in favoarea clientilor politici infrangerea Romaniei in meciul cu Norvegia. In laboratoarele
Nu s-a uscat bine noroiul de pe tricoul lui Adrian Mutu, si guvernul a si gasit o forma de a specula in favoarea clientilor politici infrangerea Romaniei in meciul cu Norvegia. In laboratoarele Ministerului Tineretului si Sporturilor se pregateste deja modul in care va fi amenajat stadionul "Lia Manoliu", asa incat premierul Adrian Nastase sa fie multumit deplin: si cu gazonul tare, si cu baronii Vrancei cu teschereaua plina. Ieri, o intreaga delegatie de la Bucuresti a descins pe stadionul "Milcovul" din Focsani, pentru a vedea la fata locului cine trebuie sa puna mana pe o lucrare de zece milioane de dolari. Caci atata s-a hotarat guvernul sa investeasca in stadionul pe care va juca echipa nationala. "A venit si un italian, si mai erau si niste romani cu el" Micutul stadion din Focsani a avut ieri oaspeti de seama: generalul Iordanescu, alaturi de Gabriel Oprea, prefectul Bucurestiului, de autoritatile judetului Vrancea si de tot felul de sponsori. Motivul: inspectarea, la ordinul lui Adrian Nastase, a modului cum a fost amenajat gazonul la Focsani, pentru a se gasi o firma care sa faca acelasi lucru pe stadionul "Lia Manoliu". Stadionul focsanenilor a fost amenajat in acest an de o firma italiana, Construct Proget, cu sediul la Aviano. Cu doar o saptamana in urma, la fata locului fusese trimis insusi Nicolae Marasescu, secretar de stat la MTS, tot pentru a verifica modul in care italienii stiu sa faca gazon. "Au venit italienii si erau si niste romani cu ei" - facea, aseara, pe niznaiul, Nicolae Marasescu. Asta pentru ca romanul, pe care secretarul de stat il cunoscuse la Focsani, este Adrian Oprisan, actionarul majoritar al firmei italiene, nimeni altul decat fratele lui Marian Oprisan, cel care taie si spanzura la Vrancea. "O sa facem si licitatie" Cele trei terenuri din Focsani au fost amenajate de firma fratelui lui Marian Oprisan, Construct Proget, sustinuta de SC Aispa Star, la care, in increngatura de asociati poate fi inalnit insusi seful PSD-ului din Vrancea. Nu s-a facut licitatie, intrucat fondurile au venit din surse private. Vizitele oficialilor de la guvern si Prefectura Bucurestiului dau apa la moara familiei Oprisan: "Sunt foarte optimist, asteptam unda verde dupa aceasta vizita, sa vedem cand ne apucam de lucru pe "Lia Manoliu" si sunt optmist pentru ceea ce au vazut cei care au fost aici" - ne declara aseara Adrian Oprisan. Mai "optimist" decat el parea, insa, secretarul de stat Nicolae Marasescu: "Saptamana viitoare vor incepe lucrarile astea de intretinere, si firma se va ocupa de ele. Deja au zis ca aduc si o masina din Italia". E vreun contract semnat deja? "O sa se faca si contract, nu se poate fara un contract". Vreo licitatie, vreo selectie de oferte? "O sa se faca si licitatie, dar la primavara, atunci cand vor incepe lucrarile de anvergura. Ele nu s-ar putea termina pana la meciul cu Danemarca". "Domnul Adrian Nastase m-a trimis special" Dupa meciul cu Norvegia, in care jucatorii ambelor echipe au inotat in noroi, guvernul a decis finantarea amenajarii stadionului "Lia Manoliu". Suma totala: zece milioane de dolari. Au fost deja alocati 3,6 miliarde, cu care-si va "face incalzirea" firma lui Oprisan. Cum de guvernul a ajuns tocmai la firma baronilor sai din Vrancea, ce strigare au facut pe piata serviciilor de amenajare a stadioanelor? Raspunsurile sunt diferite. Adrian Oprisan: "S-a intamplat sa fiu in tara cand cu acest meci cu Norvegia, si cum amenajasem deja foarte bine stadionul de la Focsani, si cum se duce vorba..." Nicolae Marasescu, intr-o declaratie data presei saptamana trecuta: "Domnul Adrian Nastase m-a trimis special sa vad gazonul de pe stadionul "Milcovul"".























































