Terapeutică: Ce fel de pâine mâncăm?
0
Pentru copii, convalescenţi şi pentru persoanele anemice, pâinea nu este un duşman. Doar persoanele care ţin cură de slăbire renunţă la acest aliment, deoarece există unele opinii care susţin că pâinea îngraşă.
Contrar acestor convingeri, Eugen Giurgiu, doctor în biochimie, cu competenţe în fitoterapie şi nutriţie, precizează că pâinea nu îngraşă; ne îngrăşăm însă când combinăm anumite alimente cu pâine.
Dacă vom consuma doar pâine într-o zi, desigur că nu ne îngrăşam. Dar, când combinăm pâinea (carbohidraţii) cu carnea (proteine) încălcăm o regulă alimentară de bază a nutriţiei, care consideră că această asociere e nesănătoasă.
O altă greşeală frecventă, combătută de nutriţionişti, este combinaţia a două alimente din grupa carbohidraţilor - pâinea cu cartofii, de exemplu. Şi asocierea dintre carbohidraţi - pâine şi grăsimi (unt, şuncă, smântână) este nesănătoasă, în opinia nutriţioniştilor.
Carbohidraţii trebuie consumaţi separat, individual. Dar putem mânca la aceeaşi masă brânză (bogată în calciu) cu pâine (bogată în carbohidraţi).
Mulţi nutriţionişti ne recomandă să renunţăm la consumul excesiv de pâine albă. În schimb, pâinea integrală, preparată din mai multe sortimente de cereale, este cea mai potrivită alegere, deoarece aceasta conţine toţi nutrienţii necesari organismului: fibre, vitamine şi minerale.
Pâinea din făină neagră şi făină graham, preparată în casă cu drojdie, apă, ulei de măsline, sare şi seminţe de dovleac şi de floarea soarelui este considerată foarte sănătoasă, deoarece conţine calciu, enzime, vitamine şi minerale. Dacă procurăm acelaşi sortiment de pâine din comerţ, acesta are în compoziţie un conservant - propionatul de calciu-E 282.























































