Departamentul de urgenta al Spitalului Universitar - organizat pe principii americane

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Spitalul Universitar Bucuresti are un nou departament de urgenta care a fost organizat pe principiile medicale americane de asistenta in domeniu. Astfel modulul este independent de structurile

Spitalul Universitar Bucuresti are un nou departament de urgenta care a fost organizat pe principiile medicale americane de asistenta in domeniu. Astfel modulul este independent de structurile unitatii sanitare, desi functioneaza in colaborare cu celelalte servicii medicale, a declarat prof. dr. Sorin Oprescu, directorul clinicii. Investitia a costat 800.000 de dolari, bani pe care conducerea spitalului i-a obtinut din sponsorizari. In cel mult doua luni, de la departamentul de urgenta vor fi coordonate si cele sase ambulante destinate fiecarui sector al Capitalei si care vor avea echipamente de inalta performanta pentru tratamentul bolnavilor, chiar la locul unde s-a produs accidentul. Departamentul de urgenta va reprezenta baza altei colaborari in sistem public-privat, adica organizarea unui dispecerat medical pentru bolnavii cardio-vasculari. In caz de nevoie, acestia vor apela, prin sisteme de paging si telefonie mobila, dispeceratul. Aici vor fi analizate electrocardiogramele transmise prin sistem radio si, in caz de necesitate, reactia va fi rapida, bolnavul cu risc crescut fiind adus la spital in aproximativ 18 minute, a mai spus Oprescu. In clinica de cardiologie va functiona, in curand, un modern laborator de electrofiziologie invaziva, realizat in cadrul unui proiect finantat de Banca Mondiala si Guvernul Romaniei pentru dezvoltarea cercetarii in invatamantul superior din Romania. In acest laborator vor fi realizate proceduri invazive de diagnostic si tratament al tulburarilor de ritm cardiac. Zilnic, la camera de garda a spitalului ajung cel putin 900 de bolnavi.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite