Un chinez s-a sinucis din cauza unui iPhone
Un angajat chinez al fabricantului taiwanez de produse electronice Foxconn s-a sinucis săptămâna trecută, deoarece a fost făcut răspunzător de dispariţia unui iPhone Apple, produs de întreprinderea la care lucra, scrie presa chineză, citată de AFP.
Sun Dayong, în vârstă de 25 ani, a recuperat 16 aparate multifuncţionale fabricate la uzina Foxconn din Shenzhen (sudul Chinei) unde lucra, pe care trebuia să le predea la 10 iulie reprezentanţilor concernului american din domeniul informaticii.
În momentul trimiterii pachetului, însă, a constatat că lipseşte un aparat telefonic.
După trei zile de căutări sterile, tânărul s-a văzut obligat să raporteze pierderea şefilor săi, care au demarat o anchetă internă.
În ziua sinuciderii sale, comisă la 16 iulie, tânărul îi relatase unui prieten că a fost supus 'uneia din cele mai umilitoare experienţe din viaţa sa', a scris China Daily.
Conform mass-media locale, chiar angajaţi ai Foxconn au scotocit în apartamentul lui Sun.
Un purtător de cuvânt al Foxconn a prezentat condoleanţe şi a cerut scuze din partea familiei sinucigaşului, insistând că cel bănuit că a administrat necorespunzător această situaţie a fost suspendat din funcţie, conform aceleiaşi surse.





















































