Radu Câmpeanu şi Ilie Sârbu, propuşi pentru şefia Senatului
0Conducerea PSD l-a propus pe Ilie Sârbu pentru funcţia de preşedinte al Senatului, în timp ce liberalii l-au propus pe Radu Câmpeanu, preşedintele fondator al PNL.
Vicepreşedintele PNL, Puiu Haşotti, a anunţat luni că liberalii îl propun pe Radu Câmpeanu, preşedintele fondator al PNL, pentru ocuparea funcţiei de preşedinte al Senatului.
Potrivit acestuia, senatorul liberal Radu Câmpeanu nu va mai candida pentru un nou mandat, deci nu va intra în campania electorală, motiv pentru care "se va putea ocupa cu seriozitate de atribuţiile care îi revin în calitate de preşedintele al Senatului", în cazul în care va ocupa această funcţie.
Biroul Permanent al PSD a anunţat luni că Ilie Sârbu este propunerea partidului la fotoliul de preşedinte al Senatului.
Propunerea PSD va fi înaintată Senatului pentru validare. Doru Ioan Tărăcilă se declară nemulţumit de această decizie a partidului, întrucât el a asigurat interimatul la Senat.
"A fost opţiunea partidului şi nu se poate schimba nimic în şedinţa grupului", a declarat Sârbu. "Nici în Senat nu se mai schimbă mare lucru", a adăugat acesta. "Rămâne doar să asigurăm o bună desfăşurare a lucrărilor o perioadă", a încheiat Sârbu.
Cel care a deţinut funcţia de preşedinte al Senatului, Nicolae Văcăroiu, a fost ales preşedinte al Curţii de Conturi, săptămâna trecută, fiind delegat să îi preia atribuţiile senatorul social-democrat Doru Ioan Tărăcilă.
Conform art. 23 din Regulamentul Camerei superioare a Parlamentului, preşedintele Senatului este ales, prin vot secret, cu buletine de vot pe care sunt înscrise numele şi prenumele tuturor candidaţilor propuşi de grupurile parlamentare. Fiecare grup parlamentar poate face o singură propunere.
Este declarat ales preşedinte al Senatului candidatul care a întrunit, la primul tur de scrutin, votul majorităţii senatorilor.























































