Mediul online, plin de informații false după incidentele din Capitală. Apelul făcut de autorități

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Jandarmeria Română a semnalat că pe rețelele de socializare circulă mai multe clipuri video care prezintă informații false cu privire la incidentele care au avut loc duminică, 9 martie, în Centrul Vechi al Capitalei.

Mesajele circulă pe rețelele de socializare FOTO Poliția Română
Mesajele circulă pe rețelele de socializare FOTO Poliția Română

UPDATE

Potrivit autorităților, pe rețelele de socializare circulă informația conform căreia un jandarm și-ar fi dat demisia în urma adunării publice de protest de seara trecută.

"Dezmințim categoric această informație. Aceasta nu se confirmă și este complet falsă", a informat Jandarmeria Capitalei.

FOTO Jandarmeria Capitalei
FOTO Jandarmeria Capitalei

Oamenii sunt îndemnați să se informeze din surse oficiale și sigure pentru a evita răspândirea de informații false care pot crea confuzie.

"Totodată, pentru informații actualizate și veridice, recomandăm tuturor cetățenilor să consulte sursele oficiale ale instituțiilor statului sau să contacteze purtătorii de cuvânt ai acestora", se mai arată în comunicat.

Știre inițială

"Pe mai multe conturi de pe rețelele de socializare Tik-Tok și Facebook se desfășoară o campanie de dezinformare privind incidentele din seara de 9 martie, de la protestul din centrul Capitalei, menită să manipuleze cetățenii prin propagarea de informații false", se arată într-un comunicat al Jandarmeriei.

Potrivit sursei citate, mesajele principale în jurul cărora este construită această campanie transmit informații false precum: jandarmii au bătut femei, au folosit gloanțe de cauciuc și grenade lacrimogene, au adus agitatori pentru a produce violențe, au agresat oameni la metrou și au utilizat drone pentru a lansa gaze lacrimogene.

Autoritățile au transmis că toate aceste informații sunt false și au rolul de a manipula cetățenii cu scopul provocării unor incidente.

De asemenea, acest tip de mesaje vin în susținerea unor postări ale unei persoane aflată în afara României, dată în urmărire pentru tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale, care instigă cetățenii să comită incidente violente, mai transmite jandarmeria.

"Facem apel la cetățeni să nu distribuie informații neverificate, pentru că astfel îi sprijină pe cei care au ca scop manipularea și dezinformarea opiniei publice și producerea de violențe", se mai arată în comunicat.

De asemenea, autoritățile fac apel la oameni să nu dea curs instigărilor la violență.

Evenimente

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite