Cel puţin 17 morţi în urma naufragiului de pe lacul Ohrid
0O ambarcaţiune macedoneană care transporta turişti, majoritatea bulgari, s-a scufundat sâmbătă în lacul Ohrid, cel puţin 17 persoane pierzându-şi viaţa, a anunţat poli'ia macedoneană, relatează AFP.
Ambarcaţiunea Iliden se afla la 200 de metri de mal când s-a scufundat, din cauze necunoscute. "Cel puţin 17 persoane au murit sâmbătă în naufragiul ambarcaţiunii turistice", a spus poliţia.
Bilanţul anterior era de zece morţi.
La faţa locului au fost trimise echipe de salvare şi s-au deplasat şi miniştrii macedoneni de interne, transporturilor, apărării şi sănătăţii.
Accidentul s-a produs în zona unui camping, la 12 kilometri sud de oraşul Ohrid.
Ambarcaţiunea "transporta cel puţin 50 de pasageri în momentul accidentului produs la ora 11.00", 12.00, ora României, a anunţat poliţia, care nu a făcut precizări legate de naţionalitatea victimelor.
Lacul Ohrid este vizitat anual de zeci de mii de turişti.























































