Care sunt judeţele care au înregistrat luni cele mai multe cazuri noi de COVID-19
0
Capitala este şi astăzi pe primul loc la numărul de infectări cu noul coronavirus. Judeţul Ilfov este pe locul II, iar Constanţa pe locul III. În ceea ce priveşte coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, în scenariul roşu se află pe primul loc judeţul Ilfov, cu cea mai mare rată de infectare, urmat de Bucureşti pe locul II şi Timiş pe locul III.
Concret, în Bucureşti au fost înregistrate 1.105 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus în ultimele 24 de ore, în acest moment aici totalul persoanelor infectate fiind de 157.015.
Judeţul Ilfov se află pe locul II cu 327 de noi infectări în doar 24 de ore, numărul total de cazuri ajungând la 38.696. În judeţul Constanţa (37.706 de cazuri în total) au fost înregistrate de ieri până astăzi 288 de noi cazuri.
În ceea ce priveşte coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, în scenariul roşu se află pe primul loc judeţul Ilfov, cu cea mai mare rată de infectare, de 8.51 cazuri la mia de locuitori, urmat de Bucureşti cu 7,06 cazuri la mia de locuitori şi Timiş cu 5,98 cazuri la mia de locuitori.
În unităţile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.185. Dintre acestea, 1.398 sunt internate la ATI.
Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 6.658.431 de teste RT-PCR şi 577.996 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.353 de teste RT-PCR (6.323 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 2.030 la cerere) şi 6.002 teste rapide antigenice.
Pe teritoriul României, 70.082 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.321 de persoane se află în izolare instituţionalizată. De asemenea, 52.823 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată se află 104 persoane.
Referitor la „cazurile noi nealocate pe judeţe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate şi centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcţiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică şi atribuite cazurile pozitive judeţului/localităţii de care aparţin persoanele infectate.
Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcţiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului Bucureşti şi al judeţelor. Mai jos aveţi graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcţiile de Sănătate Publică: