Un copil mort şi zeci de dispăruţi într-un accident de feribot din Bangladesh
0
Un feribot cu peste o sută de pasageri la bord a naufragiat în Bangladesh, pe râul Padma, lângă capitala Dhaka, anunţă poliţia locală. Se pare că un copil a decedat, iar alţi zeci de oameni sunt daţi dispăruţi.
„Feribotul a naufragiat după ce a fost lovit de o navă de transport“, a anunţat ofiţerul regional Bidhan Tripura. El a adăugat că poliţia a arestat doi dintre membri echipajului navei de transport, notează „Russia Today“.
Bloomberg raportează că un copil a decedat în accidentul care s-a petrecut pe râul Padma, la 40 de kilometri nord-est de Dhaka. O operaţiune de salvare este în desfăşurare, 50 de pasageri fiind deja scoşi din apă.
Potrivit inspectorului Zihad Mia, aflat la comanda operaţiunilor de salvare, feribotul s-a scufundat la o adâncime de şase metri.
„Nu am recuperat încă niciun cadavru, şi nu ştim încă exact câţi oameni erau pe feribot atunci când s-a scufundat. Dar cred că mulţi au supravieţuit“, a declarat telefonic Zihad Mia pentru „Associated Press“.
La bord e posibil să fi fost şi 150 de pasageri, susţin supravieţuitorii. Feriboturile din Bangladesh nu înregistrează numele pasagerilor, aşa că este greu de estimat numărul celor dispăruţi.
Un alt feribot a naufragiat în Bangladesh în urmă cu doar o săptămână, accident în care au murit cel puţin şapte pasageri. În august 2014, un feribot cu o capacitate de 85 de pasageri, dar care transporta peste 200 de persoane, a eşuat pe râul Padma. Peste 100 de persoane au murit sau au fost daţi dispăruţi în acel accident, conchide „Russia Today“.