Turişti francezi ucişi de Al-Qaida?
Doi dintre cei trei mauritanieni daţi în urmărire după ce au ucis patru turişti francezi la Aleg - 250 km est de capitala Mauritaniei, Nouakchott - sunt suspectaţi de apartenenţă la Grupul
Doi dintre cei trei mauritanieni daţi în urmărire după ce au ucis patru turişti francezi la Aleg - 250 km est de capitala Mauritaniei, Nouakchott - sunt suspectaţi de apartenenţă la Grupul salafist pentru predică şi luptă (GSPC algerian), afiliat la reţeaua teroristă Al-Qaida. Iniţial, poliţia a arestat cinci persoane bănuite că ar avea legături cu ucigaşii. În timpul interogatoriilor, anchetatorii au putut identifica doi dintre agresori şi au stabilit profilul celui de-al treilea, a precizat Parchetul.
Cei doi ucigaşi au mai fost arestaţi în 2006 pentru această presupusă apartenenţă la GSPC algerian, rebotezat ulterior secţiunea Al-Qaida în Maghrebul islamic (BAQMI). Unul dintre ei a fost eliberat fără inculpare, iar celălalt a fost achitat de inculparea pentru apartenenţă la o reţea teroristă. La timpul respectiv, Parchetul a făcut recurs, amintind că cel de-al doilea suspect urmase "antrenamente militare ale GSPC în afara ţării". Ultimele informaţii ale oficialilor care anchetează acest caz arată că suspecţii se îndreaptă spre frontiera senegaleză, iar surse diplomatice afirmă chiar că au trecut-o, dar nicio sursă oficială nu a confirmat încă această informaţie.





















































