Turcia a bombardat din nou Kurdistanul irakian
0Avioane ale armatei turceşti au atacat ieri dimineaţă mai multe sate din nordul Irakului controlate de rebelii kurzi, omorând o femeie şi rănind alte două persoane. A fost unul dintre
Avioane ale armatei turceşti au atacat ieri dimineaţă mai multe sate din nordul Irakului controlate de rebelii kurzi, omorând o femeie şi rănind alte două persoane.
A fost unul dintre cele mai puternice raiduri împotriva combatanţilor Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK, separatist), efectuat în interiorul frontierelor irakiene, transmit agenţiile internaţionale.
Raidurile aeriene au vizat regiunile Zap, Hakurk şi Avasin, dar şi masivul Qandil, care le serveşte drept ascunzătoare rebelilor PKK, a indicat Statul Major General turc. Bombardamentele au început după miezul nopţii, în jurul orei locale 01.00 (23.00 GMT). Conform AP, care citează acelaşi comunicat, artileria turcă a continuat să bombardeze zona şi după retragerea avioanele de luptă înapoi pe teritoriul turcesc.
Cu puţin timp înainte de confirmarea venită din partea Ankarei, un responsabil din Kurdi-stanul irakian a declarat pentru AFP că avioane turceşti au bombardat sate din interiorul teritoriului irakian într-o zonă ce serveşte ca ascunzătoare pentru rebelii kurzi. "Operaţiunile militare sunt îndreptate exclusiv împotriva ţintelor teroriste.
Ele nu sunt conduse împotriva populaţiei civile din nordul Irakului sau a grupurilor locale care nu au legătură cu PKK", a subliniat armata turcă într-un comunicat transmis agenţiilor de presă.
Parlamentul turc a autorizat în luna octombrie guvernul să procedeze la incursiuni armate în nordul Irakului împotriva bazelor PKK, care luptă pentru independenţa regiunilor kurde din Turcia.























































