SUA îşi recunosc rolul în uciderea ex-premierului italian Aldo Moro
0Un emisar american a recunoscut că a avut un rol în cazul asasinării fostului premier italian Aldo Moro, în 1978, relatează "Daily Telegraph". Steve Pieczenik, specialist în crize
Un emisar american a recunoscut că a avut un rol în cazul asasinării fostului premier italian Aldo Moro, în 1978, relatează "Daily Telegraph". Steve Pieczenik, specialist în crize internaţionale în cadrul Departamentului de Stat, a recunoscut că Moro a fost "sacrificat" pentru "stabilitatea" Italiei. Pieczenik face o serie de dezvăluiri în noua sa carte intitulată "Noi l-am omorât pe Aldo Moro", în care povesteşte cum a fost trimis în Italia de preşedintele american Jimmy Carter chiar în ziua răpirii lui Moro de către Brigăzile Roşii, gruparea teroristă de extremă stânga.
Moro a fost răpit, în timp ce se îndrepta spre parlament pentru a participa la un vot important privind propunerea sa de alianţă între Partidul Creştin-Democrat şi Partidul Comunist din Italia. Atunci, alianţa provocase supărare atât la Moscova, cât şi la Washington. Pieczenik, care a făcut parte din "comitetul de criză", condus de ministrul de interne Francesco Cossiga, recunoaşte că acest organism l-a sacrificat pe Moro.
Deşi premierul a fost ţinut ostatic timp de 54 de zile, a fost vehiculată o informaţie falsă, atribuită Brigăzilor Roşii, potrivit căreia este deja mort. Pieczenick spune că minciuna a avut scopul de a informa Brigăzile Roşii că statul nu este dispus să negocieze pentru Moro. O lună mai târziu, Moro a fost împuşcat şi aruncat într-o maşină, în centrul Romei.























































