Video Patru morți și zeci de răniți la un mall din Taiwan, în urma unei explozii
0O explozie puternică a avut loc într-un centru comercial din Taichung, Taiwan, provocând moartea a patru persoane și rănirea altor 26. Deflagrația s-a produs la etajul al 12-lea al centrului comercial Shin Kong Mitsukoshi, în zona restaurantelor, aflată în renovare.

Explozia a fost atât de violentă încât a produs pagube până la etajul 9, iar bucăți masive de resturi s-au prăbușit pe stradă, relatează Reuters.
Ministerul Sănătății din Taiwan a anunțat că unul dintre răniți se află la terapie intensivă, iar serviciile de pompieri au confirmat că doi dintre cei decedați și cinci răniți erau turiști din Macao, celebru centru de jocuri de noroc.
Autoritățile suspectează o scurgere de gaz drept cauză principală.
La fața locului au fost mobilizate 56 de mașini de pompieri și 136 de salvatori. Președintele Taiwanului, Lai Ching-te, a cerut o anchetă rapidă pentru a stabili cu exactitate cauza exploziei.