Londra poluează peste limitele europene
0Guvernul britanic a cerut primarului Londrei să ia măsuri urgente împotriva poluării pentru a evita ca Uniunea Europeană să dea amenzi pentru depăşirea limitelor de poluare, informează
Guvernul britanic a cerut primarului Londrei să ia măsuri urgente împotriva poluării pentru a evita ca Uniunea Europeană să dea amenzi pentru depăşirea limitelor de poluare, informează Mediafax.
De trei ani, Marea Britanie încalcă normele stabilite de poluare, iar în urmă cu două luni, Bruxelles-ul a cerut Londrei un plan în detaliu privind modul de a le aplica.
Noua directivă privind calitatea aerului va obliga Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord să-şi reducă poluarea cu dioxid de nitrogen pe străzile cu trafic intens până la finele lui 2009.























































