Două cătune din Estonia au format o republică şi vor independenţă

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Două cătune din Estonia, situate la graniţa cu Rusia, s-au proclamat ieri Republica Sovietică Socialistă Estonă (RSSE) şi intenţionează să ceară Rusiei recunoaşterea independenţei

Două cătune din Estonia, situate la graniţa cu Rusia, s-au proclamat ieri Republica Sovietică Socialistă Estonă (RSSE) şi intenţionează să ceară Rusiei recunoaşterea independenţei "noii formaţiuni statale", informează
site-ul oficial al organizaţiei regionale "Comuniştii din Sankt-Petersburg şi regiunea Leningrad" (KPLO), ai cărei membri s-au deplasat în republica baltică pentru a-şi sprijini tovarăşii, relatează Interfax.

În prezent, în nord-estul Estoniei este în plină desfăşurare o campanie de strângere de semnături pentru recunoaşterea independenţei Republicii Sovietice Socialiste Estone, ai cărei "reprezentanţi" intenţionează să ceară Rusiei să recunoască "noua republică" şi să încheie cu ea un tratat de bază.

"Guvern sovietic"

"Decizia de a părăsi Estonia burgheză şi de a restabili fosta republică sovietică în acest stat baltic îi aparţine lucrătorului agricol Andres Tamm, care locuieşte într-un cătun din nord-estul Estoniei, în apropierea frontierei cu Rusia. Acestei iniţiative i-a subscris şi Ayne Saar, din satul vecin".

"Nu mai vrem să trăim în Estonia burgheză, unde nimănui nu-i pasă de soarta omului simplu, unde pădurile se defrişează, şomajul şi corupţia fac ravagii, unde NATO şi americanii hotărăsc totul, iar cozile de topor fasciste scot capul la iveală. Locuitorii celor două cătune şi-au format deja şi un guvern "sovietic", precum şi detaşamente de voluntari care vor apăra graniţele noului "stat", unde deja au fost amplasate puncte de control. (Rompres)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite