Brisbane, un oraş-fantomă, devastat de inundaţii
0Metropola de mărimea Bucureştiului arată ca un oraş părăsit, după ce mii de locuitori au ascultat sfatul autorităţilor şi au fugit din calea apelor în continuă creştere. În cartierele mai joase, numai acoperişurile caselor şi vârfurile copacilor se mai vedeau din apă. Dezastrul este cel mai mare din istoria ţării.
Mii de oameni se îndreptau ieri către centrele de evacuare situate în zonele mai înalte din jurul oraşului est-australian, pe ale cărui străzi urlau sirenele ce avertizau asupra pericolului. Râul Brisbane, care traversează centrul metropolei, a treia ca mărime din Australia, era în creştere, iar prognozele arătau că în jur de 20.000 de clădiri ale oraşului ar putea fi astăzi „complet inundate".
Aeroportul Brisbane era încă funcţional, autorităţile folosind pompe de evacuare a apei, pentru a putea asigura traficul. Cele mai multe drumuri şi căi ferate care leagă oraşul de alte zone ale ţării erau însă închise, întreg statul Queensland, din sud-estul Australiei, fiind afectat de mai multe săptămâni de cele mai mari inundaţii din istoria sa, după cum au apreciat autorităţile. La vest de Brisbane, un orăşel mai mic, Ipswich, era descris ca fiind într-un „haos total".
Cel puţin 12 morţi
În Brisbane, mii de locuinţe rămăseseră fără curent electric. Cei care au decis să rămână în oraş s-au înarmat cu lanterne, baterii şi alimente şi s-au refugiat la etajele superioare ale clădirilor, unde şi-au depozitat şi posesiile. Reprezentanţi ai bisericilor şi organizaţiilor de caritate băteau la uşi pentru a oferi ajutor.
Două cadavre au fost descoperite ieri, ceea ce a făcut ca numărul victimelor înregistrate în ultimele două zile să crească la 12. Peste 50 de oameni erau daţi dispăruţi în Queensland, unde suprafaţa inundată este mai mare decât cea a Franţei şi Germaniei luate la un loc. Apa murdară a măturat centrul oraşului, ajungând , în unele zone, până la partea superioară a stâlpilor semafoarelor. Oficialii avertizau însă că nivelul apei va creşte, urmând să atingă astăzi maximul.
Vicki Cella, consilier psihologic la centrul de evacuare, a încercat să definească starea de spirit dominantă a locuitorilor oraşului. "Oamenilor nu le vine să creadă ce se întâmplă. Pare ireal, parcă suntem într-un film", a spus ea, citată de presa locală. Cei mai mulţi locuitori ai oraşului au urmat sfaturile autorităţilor de a pleca din calea apelor. Ieri, centrul oraşului părea total părăsit. Rămăseseră câţiva proprietari de magazine care sperau să-şi salveze mărfurile prin baricade ridicate în ultimul minut din saci de nisip.
Dezastru mai mare decât Katrina
În unele zone ale oraşului apa ajunge la vârful stâlpilor de semafor Foto: AFP
Inundaţiile care afectează nord-estul Australiei de câteva săptămâni ar putea scădea cu zece miliarde de dolari Produsul Intern Brut al ţării, având un impact economic mai mare decât cel pe care l-a avut uraganul Katrina, din 2005, asupra SUA, afirmă economişti citaţi de AFP. Inundaţiile au fost catastrofale pentru o mare parte a statului Queensland, situat în apropierea Marii Bariere de Corali.
Potrivit lui Stephen Walters, economist-şef la banca de investiţii JP Morgan, creşterea economică a Australiei ar putea scădea cu un procent din cauza inundaţiilor, mai precis cu circa 13 miliarde de dolari americani. John Rolfe, profesor la Queensland Central University, avertizează că inundaţiile vor afecta exporturile de cărbune şi de materii prime, iar efectele se vor simţi câţiva ani.
Apă infectată
Apa din canalizare s-a revărsat în râu, iar autorităţile au avertizat asupra pericolului de infecţii. Mulţi dintre locuitorii oraşului mergeau însă prin apa care le ajungea până la umeri, trăgându-şi după ei bagajele încărcate pe plăci de surf sau în bărci.
