Un vas cu pânze din secolul al XIX-lea, care transporta turişti, s-a scufundat la Hamburg. Pasagerii au scăpat cu viaţă prin şansă pură
2Un vapor de croazieră din secolul al XIX-lea, recent restaurat, s-a scufundat după ce a intrat în coliziune cu un procontainer în apropiere de Hamburg, relatează The Guardian.
Nava cu pânze Elbe No 5, construită în 1883, s-a ciocnit cu vasul Astrosprinter de 140 metri lungime aflat sub pavalion cipriot, pe fluviul Elba, la 30 de kilometri de Hamburg, în urma unei manevre de întoarcere care a eşuat.
6 adulţi şi 2 copii au fost răniţi, toţi cei 43 pasageri ai navei fiind recuperaţi extrem de rapid mulţumită unui echipaj de salvare aflat la câţiva zeci de metri distanţă, care intervenea cu 5 bărci se salvare în urma unui accident minor.
„Dacă nu ne-am fi aflat în apropiere, puteau fi victime”, a spus Wilfried Sprekels un reprezentant al pompierilor. Nava s-a scufundat în timp ce salvatorii încercau să o ancoreze.
Velierul de 37 de metri lungime a fost construit ca un mijloc de transport pentru piloţi şi era singurul vas care s-a păstrat din era vaselor de lemn.
Renovarea sa, care a durat 9 luni, a costat 1.5 miloane de euro; vasul abia ce fusese pus în circulaţie pentru tururi turistice la sfârşitul lunii trecute.
În anii 20, vasul a fost vândut Statelor Unite - aventurierul Warwick Tompkins l-a folosit împreună cu familia sa pe post de casă plutitoare.
În 2002, Fundaţia Maritimă din Hamburg a cumpărat vasul de la un vânzător de antichităţi contra sumei de 800.000 de euro, readucându-l la locul său de origine.
Doritorii îl puteau închiria pentru plimbări prin port.