"Sa nu uitam de legatura speciala cu Biserica Ortodoxa"
0Iubiti frati si surori, Incerc in gand sa vad cum sarbatoresc Craciunul credinciosii din comunitatile noastre din Arhidieceza, adunati in biserici si capele. Imaginea care se formeaza in aceasta
Iubiti frati si surori,
Incerc in gand sa vad cum sarbatoresc Craciunul credinciosii din comunitatile noastre din Arhidieceza, adunati in biserici si capele. Imaginea care se formeaza in aceasta cautare este aceea a grupurilor mai mici sau mai mari, care stau in jurul altarului; participand la Sfanta Liturghie se gandesc la misterul Nasterii Mantuitorului, ascultand cuvintele Scripturii si impartasindu-se cu Trupul lui Cristos. Spre orice comunitate din Arhidieceza imi merge gandul, fie ea din Muntenia, Dobrogea sau Oltenia, de la oras sau de la tara, peste tot gasesc aceeasi atmosfera de credinta care canta si marturiseste Nasterea lui Cristos din Fecioara Maria si prezenta Mantuitorului din Sfanta Euharistie. Astfel, suntem in comuniune intre noi de aici si cu toata Biserica Catolica de pretutindeni, fara sa uitam de legatura speciala care ne leaga de Biserica Ortodoxa care celebreaza acelasi mister al credintei. (...)
La Sfanta Liturghie din noaptea Craciunului, Sfantul Luca ne spune in Evanghelia sa despre Iosif si Maria care s-au dus la Betleem: "Si pe cand erau ei acolo, s-au implinit zilele ca sa nasca. Si a nascut pe fiul sau intaiul nascut, l-a infasat si l-a culcat in iesle, caci nu se mai gasise loc pentru ei in casa de oaspeti" (Lc 2, 6-7). Iar la Liturghia din ziua Craciunului meditam cuvantul din Evanghelia Sfantului Ioan: "Si Cuvantul s-a facut trup, si a locuit intre noi, si noi am vazut slava lui, slava unicului nascut din Tatal, plin de har si de adevar" (In 1,14).
Iata-ne deci purtati in fata Copilului din Betleem: in iesle, pe paiele saraciei omenesti, noi putem contempla "trupul" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a luat din Fecioara Mama. Cum spun vechii Parinti ai Bisericii: Dumnezeu s-a facut "plapand" ca sa ne dea "vesnicia" sa; s-a facut "muritor" ca sa ne dea "nemurirea"; s-a facut om ca sa ne indumnezeiasca. Binecuvantata a fost inspiratia pe care a avut-o Sfantul Francisc de Assisi in anul 1223, de Craciun. Atunci, i-a spus unui confrate: "As vrea sa-l arat pe copilul nascut la Betleem si astfel sa vedem cu ochii trupului saracia in care se afla el din cauza lipsei celor necesare unui nou-nascut...". La acea prima iesle, ca la "un nou Betleem", s-au adunat multi frati de-ai lui Francisc, barbati si femei, toti cantand cu mare bucurie. Pornind de la Sfantul Francisc de Assisi, ieslea de Craciun a ajuns si-n bisericile si capelele noastre, ajutandu-ne sa ne apropiem cat mai mult de misterul Nasterii lui Cristos proclamat de un inger al Domnului: "Nu va temeti, caci, iata, va vestesc voua bucurie mare, care va fi pentru tot poporul: astazi, in cetatea lui David, vi s-a nascut Mantuitorul, care este Cristos Domnul. Iata semnul dupa care il veti cunoaste: veti gasi un prunc infasat in scutece si culcat in iesle" (Lc 2, 10-12).
(...) Suntem in Sarbatoarea Craciunului, dar si in anul Euharistiei oranduit pentru intreaga Biserica Catolica de Sfantul Parinte Papa. In Arhidieceza de Bucuresti, la tema Euharistiei am adaugat-o si pe cea a familiei, iar acum sunt bucuros sa salut toate familiile noastre, indemnandu-le sa se lase luminate de Pruncul din iesle si de Sfanta Euharistie - Trupul si Sangele lui Cristos. Salut, de asemenea, cu drag toate familiile calugaresti, pe toti preotii si persoanele consacrate. Pe toti va chem la bucuria Craciunului in cantari de lauda si de multumire, in lumina prezentei lui Cristos, Cuvantul care s-a facut trup si a locuit printre noi.
Tuturor va doresc un Craciun fericit si binecuvantat cu pace si bucurie!
La Multi Ani!























































