Ministrul Mihai Stănişoară deţine trei terenuri, două case şi acţiuni la mai multe firme | adevarul.ro

Ministrul Mihai Stănişoară deţine trei terenuri, două case şi acţiuni la mai multe firme

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Ministrul Apărării, Mihai Stănişoară, deţine întreaga avere în judeţul natal, Mehedinţi, printre proprietăţile sale numărându-se trei terenuri, două case de locuit, acţiuni, dar şi mai multe depozite bancare în valoare de peste 70.000 de euro, conform declaraţiei de avere postată pe site-ul MApN.

Stănişoară deţine trei terenuri în judeţul natal Mehedinţi, potrivit declaraţiei de avere de pe site-ul Ministerului Apărării Naţionale. Două dintre acestea, de 860 şi respectiv 1.460 de metri pătraţi, sunt în intravilan, iar ultimul, cumpărat în 2005, are 1.181 de metri pătraţi şi destinaţie agricolă.

Împreună cu soţia, ministrul Apărării mai deţine două case în Drobeta Turnu Severin. Prima, dobândită în 1996, are 203 metri pătraţi şi o valoare de impozitare de 183.817 lei, iar a doua, cumpărată prin contract de întreţinere în anul 2000, are 132 de metri pătraţi şi o valoare impozabilă de 138.068 de lei.

Declaraţia de avere a noului ministru mai arată că acesta conduce, din 2000, un autoturism Opel Vectra şi are bijuterii în valoare de 7500 de euro.

Mihai Stănişoară are în bancă 73.000 de euro, 9500 de dolari şi 560 de lei.

La capitolul acţiuni sau părţi sociale în societăţi comerciale, noul ministru a trecut în declaraţia de avere acţiuni la BRD în valoare de 19.800 de lei, iar la Biofarm de 456 de lei. Acţiunile deţinute de Stănişoară la SIF 2 se ridică la o valoare de 4770 de lei, iar la firma Software Total Concept SRL el deţine acţiuni în valoare de 50.000 de lei. Ministrul deţine la acţiuni la societatea Terra Sat Severin în valoare de 10.000 de lei. Ultima societate din declaraţia de avere, la care ministrul deţine acţiuni în valoare de 90 de lei, este Ral Service SRL. Veniturile din dividente declarate de familia Stănişoară au fost de 65.000 de lei, de la Software Total Concept, şi 95.329 de lei de la Terra Sat.

Mihai Stănişoară a avut venituri, în 2008, 46.821 de lei. Cele mai mari venituri au fost obţinute din funcţia de consilier, respectiv 35.033 de lei, iar restul de 11.788 de lei reprezintă remuneraţia sa de deputat. Mai mult câştigă, însă, soţia sa, Codruţa Mirela Stănişoară, din învăţământ. Aceata are un venit anual, potrivit declaraţiei de avere a soţului, de 51.639 de lei, din activitatea de conferenţiar universitar la Colegiul Universitar Drobeta Turnu Severin, Universitatea Craiova.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite