250 de copii amarati - dusi la film de Mos Craciun

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

250 de copii din centrele de plasament din sectorul 3 al Capitalei au primit ieri drept cadou de Craciun un bilet de film la Hollywood Multiplex. Initiativa a apartinut firmei de publicitate News

250 de copii din centrele de plasament din sectorul 3 al Capitalei au primit ieri drept cadou de Craciun un bilet de film la Hollywood Multiplex. Initiativa a apartinut firmei de publicitate News Outdoor Romania, care a hotarat ca anul acesta sa renunte la cadourile de protocol ca sa ii bucure in schimb pe copiii din orfelinate. Copiii, majoritatea de varsta prescolara, au fost incantati de film, de celebrul dans al motanului Garfield si de dulciurile primite cadou de la Mosu'. Au recitat poezii, au cantat si au aplaudat furtunos la finalul fimului. Cei aproximativ 300 de copii din centrele de plasament din sectorul 3 sunt fie recuperati din strada de asistentii sociali, fie abandonati de parinti. Multi dintre ei sunt insa adusi in aceste centre chiar de parintii lor, care nu au posibilitatea sa-i intretina. "Noi incercam sa ii integram in familie, sa ajutam familia sa primeasca ajutorul social", a declarat Lucia Ghita, reprezentant din Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului sector 3. Petru M. nu a reusit sa primeasca ajutorul social si nu are totusi intentia sa isi lase cei doi copii, de 7 si 2 ani, la orfelinat. Abandonat la randul lui de parinti, pentru ca s-a nascut fara maini, a trecut prin scoala scriind cu gura. Este curier la o firma si primeste un salariu de 2 milioane de lei. Anuntat de cei de la Directia de Asistenta Sociala, si-a adus ieri baietii la Mall sa se bucure de film si sa primeasca si ei dulciuri de Craciun.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite