Wozniacki, admirabilă la revenirea în tenis: Daneza a jucat meciul zilei, la Montreal

0

Caroline Wozniacki, care a revenit în tenis, la trei ani şi jumătate de la retragerea sa, a fost învinsă în două seturi, 2-6, 5-7, de cehoaica Marketa Vondrousova, campioana en titre de la Wimbledon, în turul secund al turneului WTA 1.000 de la Montreal (Canada).

Caroline Wozniacki, după victoria din primul tur, la Montreal. FOTO: Arhiva Adevărul

Wozniacki (33 ani), care are în palmares 30 de titluri WTA, s-a înclinat după o oră şi 46 de minute de joc în partida cu Vondrousova, cap de serie numărul 9, care dispută în Canada primul ei turneu după triumful de la All-England Club.

Cehoaica o va înfrunta în optimile de finală pe Coco Gauff din Statele Unite, care a cucerit săptămâna trecută al patrulea titlu din cariera sa, la turneul WTA 500 de la Washington. Gauff a învins-o pe Vondrousova în sigura lor confruntare anterioară, în 2021 la Dubai, pe hard (3-6, 6-0, 6-4).

Poloneza Iga Swiatek, numărul 1 mondial şi principala favorită a competiţiei canadiene, a acces în optimi după o victorie în două seturi, 7-6 (8/6), 6-2, în faţa cehoaicei Karolina Pliskova. Următoarea adversară a jucătoarei poloneze va fi tot o reprezentantă a Cehiei, Karolina Muchova, care a eliminat-o în două seturi, 7-5, 6-4, pe românca Sorana Cîrstea.

Meciul dintre Karolina Muchova şi Iga Swiatek este o reeditare a finalei ediţiei din acest an a turneului de la Roland Garros, câştigată de poloneză în trei seturi (6-2, 5-7, 6-4). În cazul unei calificări în sferturile de finală la Montreal, Iga Swiatek îşi va asigura prima poziţie în clasamentul WTA pentru a 72-a săptămână.