Wimbledon 2023. Ana Bogdan, revenire superbă, răsplătită cu o nouă sumă uriașă

0

Ana Bogdan a reușit o nouă victorie entuziasmantă la Wimbledon. După ce în primul tur a eliminat-o pe favorita numărul 15, Liudmila Samsonova, cu 7-6, 7-6, acum românca a trecut de Alycia Parks (22 de ani, 51 WTA).

Ana Bogdan e în turul 3 la Wimbledon. Foto Getty images

Sportiva din Sinaia a început dezastruos meciul contra americancei. 1-6 în primul set, adjudecat după doar 28 de minute de adversară. Un break a făcut diferența în setul secund, când Ana Bogdan s-a impus cu 6-3 și a trimis partida în decisiv.

Au urmat 42 de minute de joc perfect pentru jucătoarea noastră, care s-a impus cu 6-2 în setul 3 și care reușește o performanță excelentă: turul 3 la Wimbledon, după ce, începând de la Roland Garros fusese eliminată încă din runda inaugurală la toate competițiile la care a luat parte.

Și cum performanța se răsplătește bine la Wimbledon, Ana și-a asigurat un total de 85.000 de lire sterline pentru că a atins turul 3, unde va da piept cu ucraineanca Lesia Tsurenko, care s-a impus în fața Katerinei Siniakova.