VIDEO Gol istoric în Anglia! Portarul echipei Newport County a intrat direct în Cartea Recordurilor!

0
fotbal

Tom King, a intrat în istoria fotbalului, după ce, marţi, într-un meci disputat în divizia a patra a campionatului de fotbal al Angliei, a marcat de la cea mai mare distanţă.

În minutul 12 al întâlnirii dintre Cheltenham Town şi Newport County, contând pentru etapa a 24 a League 2 din Anglia (al patrulea eşalon fotbalistic), s-a consemnat un gol unic în analele fotbalului.

Goalkeeper-ul gazdelor, Tom King, a repus practic mingea în joc cu o degajare din marginea careului mic, însă, ajutat şi de vânt, balonul s-a oprit tocmai în poarta adversă.

Guinness World Records a confirmat, joi, că Tom King a doborât recordul „pentru golul marcat de la cea mai mare distanţă într-un meci de fotbal, de la incredibila distanţă de 96,01 metri” Precedentul record fusese stabilit de un alt portar, bosniacul Asmir Begovic, pe atunci la Stoke City, într-un meci cu Southampton din noiembrie 2013. Begovic a înscris în acea întâlnire de la distanţa de 91,9 metri.

Cheltenham Town - Newport County, s-a încheiat 1-1, gazdele reuşind să restabiliească egalitatea în minutul 45.