VIDEO Dramă în liga a doua. După o ciocnire violentă, un portar a ajuns la spital şi acolo i-a fost scos un rinichi

0
Paul Dumitru are cariera compromisă FOTO Mediafax

O ciocnire violentă, la o lansare în adâncime, s-a transformat într-o adevărată tragedie pentru un goal-keeper de numai 22 de ani.

Titular în meciul UTA-Luceafărul Oradea, scor 2-0, Dumitru Paul a fost busculat în minutul 30 de ivorianul Dosso, de la UTA Arad. După ce a primit timp de câteva minute îngrijiri, portarul a dat semne că poate continua jocul. Pe finalul reprizei a căzut însă din nou şi a fost urcat în ambulanţă, fiind transportat la spitalul din Arad, unde i s-a făcut o radiografie şi a fost diagnosticat cu contuzie forte.

Vineri noaptea, din cauza durerilor, el a ajuns la spitalul din Oradea, unde a fost operat de urgennţă, medicii scoţându-i rinichiul stâng.

Dumitru Vlad Paul  a mai jucat la FC Bihor, ACU Arad, Arieşul Turda şi Unirea Floreşti. În 2007, când era junior la FC Bihor, Paul s-a ciocnit violent cu un atacant de la Bega Timişoara şi a fost nevoie de o operaţie pentru extirparea splinei.