VIDEO Argentina a făcut show în Hong-Kong, scor 7-0. Leo Messi, o „dublă“ şi o pasă de gol, în 30 de minute

0

După ce-a pierdut în faţa marii rivale, Brazilia, scor 0-2, la Beijing, Argentina a pus capăt marţi turneului său asiatic cu o victorie clară la Hong Kong. Trei jucători, printre care şi Messi, au reuşit câte-o „dublă“.

Banega (19) a deschis scorul, apoi Higuain (42, 54) şi Gaitan (43, 72) au marcat ambii de două ori, la fel ca şi Messi.

Atacantul argentinian a fost omul partidei, de altfel, deşi a fost trimis pe teren de către Gerardo Martino abia în minutul 60.

Messi n-a avut nevoie decât de cinci minute pentru a-şi trece numele pe tabelă, cu un lob uşor, peste portarul advers, din 8 metri, iar în minutul 85 a stabilit scorul final, cu un şut plasat, de la 12 metri.

Între cele două reuşite, atacantul Barcelonei a pasat decisiv la al doilea gol marcat de Gaitan (72).

Următorul meci pentru Argentina lui Messi este un duel cu Portugalia lui Ronaldo, pe 18 noiembrie, în Anglia, pe „Old Trafford“.

Vezi şi

VIDEO Ziua amicalelor. Brazilia a învins Japonia, toate golurile fiind înscrise de Neymar. Rezultatele celorlalte meciuri