Universitatea Craiova, remiză cu Rapid (1-1) în Superligă

0

Universitatea Craiova a făcut remiză cu Rapid București, 1-1 (1-0), pe teren propriu, într-un meci din cea de a 29-a etapă a Superligii de fotbal, penultima a sezonului regulat, scrie Agerpres.

Universitatea Craiova - Rapid FOTO: Facebook/UCVOficial

Universitatea Craiova a deschis scorul prin Alexandru Mitriţă (30), din centrarea lui Nicuşor Bancu.

Rapid reușit să marcheze golul care egalat scorul în a doua repriză, prin slovacul Jakub Hromada (49), care a sancţionat o nesincronizare în centrul defensivei craiovene, la centrarea lui Ermal Krasniqi.

Rapid a avut două ocazii importante de a înscrie în prima repriză, prin Florent Hasani (14), blocat in extremis de portarul Laurenţiu Popescu, şi de Krasniqi (20), deposedat salvator de Vladimir Screciu.

În a doua repriză, gazdele au avut o ocazie majoră prin Denil Maldonado (53), dar portarul Marian Aioani a reușit să apere.

Jayson Papeau a creat o ocazie importantă la poarta lui Popescu (64), dar nu a reuşit să trimită pe spaţiul acesteia.

Craiovenii au mai avut o oportunitate bună, dar Răzvan Oaidă a blocat la sacrificiu şutul lui Bancu (76).

Lovitura de start a fost dată de Nicolae Ghiţă, fostul atacant al Universităţii (1987-1989) şi al echipei Electroputere Craiova.

Rapid a înregistrat o singură victorie în ultimele trei etape, un egal şi un eşec.

Universitatea Craiova a ajuns la şase etape consecutive fără înfrângere, trei victorii şi trei egaluri. Echipa din Bănie a primit gol în fiecare din ultimele 11 etape.

În tur, Rapid a câștigat cu scorul de 2-0.

Universitatea Craiova - FC Rapid Bucureşti 1-1 (1-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova

Au marcat: Alexandru Mitriţă (30), respectiv Jakub Hromada (49).

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş);

arbitri asistenţi: Stelian Slabu (Braşov), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea);

al patrulea oficial: Andrei Antonie (Bucureşti)

Arbitru video: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş);

arbitru asistent video: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)

Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF