Ungur a pierdut şi Olanda ne-a luat primul punct în Cupa Davis. Tragem speranţe la egalare cu Victor Hănescu

0

Cel mai bun jucător al Olandei, Robin Haase, a dispus în patru seturi de Adrian Ungur, în primul meci al confruntării din Cupa Davis. Învingătoarea merge în barajul pentru calificare în Grupa Mondială.

Adrian Ungur (152 ATP) a avut atitudine, a dat totul, dar asta nu a fost suficient pentru a-i smulge mai mult de un set lui Robin Haase (locul 52 ATP). Olandezul a început meciul în forţă, cu două seturi simetrice câştigate cu 6-4. Ungur a a avut o tresărire de orgoliu şi a pus mâna pe setul trei (scor 6-3), însă a cedat în cel de-al patrulea set cu 6-3 şi a pierdut meciul.

Scor final: Haase-Ungur 6-4, 6-4, 3-6, 6-3

Adrian Ungur: "S-a simţit experienţa lui Haase, e un jucătr solid care se mişcă bine. Am încercat să fiu agresiv cu reverul, dar am făcut multe greşeli neforţate".

În Sala Sporturilor din Braşov urmează confruntarea dintre Victor Hănescu (locul 54 ATP) şi Igor Sijsling (locul 70 ATP), meci în care România are nevoie de o victore pentru a egala Olanda.

Programul următoarelor meciuri

Sâmbătă, ora 15.00, Horia Tecău/Marius Copil - Thiemo de Bakker/Jean-Julien Rojer;

Duminică, ora 13.00, Victor Hănescu - Robin Haase;

După 30 de minute de la încheierea meciului 4, va începe partida Adrian Ungur - Igor Sijsling.